| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Ce este mai ușor de gătit pentru prânz pentru o persoana plecata pe drum lung cu maxi taxi?

Răspuns Câştigător
| VanillaQ a răspuns:

Exista in diverse magazine pungi frigorifice in care se poate pune mancare pentru o perioada sa nu se strice.
Ideal ar fi ceva ce se poate manca rapid, un sanwdich mai consistent, daca nu se doreste a fi clasicul sandwich se poate pregati un fel de shaorma home made cu lipie, piept de pui, niste cartofi, sos la alegere.
Optionale mai pot fi cornulete, niste batoane cu cereale, napolitane, biscuiti.
Daca totusi se prefera mancare gatita, niste snitele (pot fi putin interpretate sa nu fie clasicele de ex pot fi in crusta de fulgi de porumb sau seminte de in), o portie de orez cu legume, cartofi natur, o portie de clatite cu dulceata sau ciocolata, bineinteles toate puse in punga frigorifica.
Drum bun!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Avand in vedere ca au crescut temperaturile posibil ca mancarea sa nu reziste.Asa ca indicat ar fi un termos sau sa iei ceva de pe drum.
Dar poti sa încerci cu niste senwich-uri la maker, salate, conserve (cu toate ca nu stiu cat de ok e asta fiind pe maxi taxi) Sau daca pui mâncare gatita (cum ar fi pulpe de pui, carne de porc) sa fie prăjită, sau preparată bine sa reziste macar până la prima masa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Banane,mere,biscuiți,snacks-uri,de băut ceai sau sucuri necarbogazoase.

| Vântulalb a răspuns:

De gatit? Gateste la drum? Sau mancare gatita de luat la pachet?

| darrio2007 a răspuns:

Mai degraba niste sandvisuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Pui sau curcan la rotisor, sau gatit la cuptor (fara sos evident), cu vegetale sau orez, ori salate, toate se pun in cutii inchise care se pot deschide si cand iei pauza, mananci usor. Poti lua tacamuri de plastic.

Nu recomand salamurile fiindca se altereaza f usor si risti sa faci toxinfectie alimentara.