| maphiotul a întrebat:

Salut.
Stiti cu ce ar merge sa scot zgarieturile de pe ochelarii de soare sau de pe cadranul ceasului?
(*de plastic)
Eventual cat de cat, probabil nu in totalitate.
Mersi.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Zgaraiturile de pe plastic (plexiglas, ochelari, etc.) transparent se pot face "disparute" cu ULEI fin (de ceasornicarie sau de mecanisme fine).
Procedura:
1. Se spala bine suprafata (cu apa calduta si sapun sau cu spirt sanitar).
2. Se lasa sa se usuce suprafata.
3. Cu o carpa de textil natural (bumba sau in) inmuiat cu uleiul de sus se sterge suprafata zgaraiata. care se va "curata".
4. Se sterge cu carpa uscata intreaga suprafata de ulei.
Dupa un timp, poate vor reaparea zgaraiturile,, cand se va aplica din nou metoda.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Pai am acasa ulei de mecanisme fine.
O sa incerc azi, dar m-ar mira sa functioneze...

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

La mine functioneaza.
Am invatat procedura la capace de plexiglas, de la aparate electronice vechi.
Singurul secret este ca trebuie stearsa suprafata foarte bine dupa datul cu ulei, altfel se va lipi praful de suprafata si se va face murdara.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Ok,mersi.
O sa revin cu funda daca e happy

| Simpatic a răspuns (pentru maphiotul):

Conteaza cat de adanca este zgarietura, si la masini e la fel, nu toate zgarieturile ies cu polish.

| maphiotul explică (pentru Simpatic):

E medie, nici mica nici mare...
Am la niste ochelari de soare care mi-s foarte dragi

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Nu ai o solutie si pentru discurile PS3 zgariate care se inteapa in timpul functionarii? Am 3 bucati de colectie si nu merg happy

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

CD-urile zgaraiate sau devenite transparente nu se mai pot recupera, doar recicla.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Asa m-am gandit si eu, doar ca unii promit fel si fel de solutii, ba mai mult sunt niste carnati pe Youtube care culmea au zeci de mii de abonati si mint lumea cu polish facut de ei acasa in garaj si apoi baga cd-ul in consola si merge happy

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Prostia se propaga repede... big grin
Mai ales prin telefoane "destepte".

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Da

| StoicAnalysis a răspuns:

Din ce am vazut sau am auzit, este un fel de marker ce astupa zgarieturile. Nu stiu exact daca este adevarat sau nu, dar poti cauta/incerca daca chiar esti dispus sa incerci orice.

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Da,vreau sa incerc pentru ca is niste ochelari la care țin foarte mult.
Dar nu stiu cum sa gasesc acel marker

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Hm.e pentru sticla.
Am mentionat ca pentru plastic.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

P.S. Nu-mi da funda inca. Vezi daca merge produsul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Cred ca merge si pe plastic, in comentariile produsului este unul care si-a astupat zgarietura de la telefon. Poti sa mai cauti produse de genul daca nu simti ca e ok.

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Pai la telefon normal, e de sticlahappy
Trebuie sa gasesti unu dedicat pentru plastic daca vrei fundalaughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Eu ti-am dat o idee de la care sa pleci. Sunt ochelarii tai si e datoria ta sa gasesti produsul potrivit. Nu ma bazez pe funda laughing, am zis pentru a fi sigur ca nu primesc. Nu vreau sa primesc funda si apoi sa vi inaopi la mine pentru a-mi umple frigiderul cu mezeluri laughing

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Am glumit, stai linistithappy
O sa mai caut desigur