carla
| carla a întrebat:

Ce este pecanul si la ce preparate il putem folosi?

Răspuns Câştigător
| kaumi a răspuns:

Nucile pecan au o textura mai delixcata decat nucile pe care le cunoastem noi si de aceea sunt preferate cand vine vorba de prepararea unor retete de prajturi.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pecanul se gaseste din abundenta in nordul Statelor Unite. Sub coaja neteda si subtire, se gasesc doi lobi lipiti, a caror aroma seamana cu cea a nucii. Pecanul este un ingredient de baza in numeroase retete americane de blaturi, tarte, prajituri si creme reci.
Pecanul este un ingredient de baza in numeroase retete americane de blaturi, tarte, prajituri si creme reci.

carla
| carla explică:

Draga Marilena, in primul rand, stiu sa folosesc internetul foarte bine si mai stiu si ce semnifica motorul de cautare, google. Am pus aceasta intrebare pentru a ajuta copiii, nu pentru curiozitatea mea, pentru ca asa ma puteam informa si sg de pe net. Cu cat mai multe intrebari punem, cu atat mai multi bani se strang pentru copii. Caracterul acid din raspunsul tau nu se potriveste cu rolul site-ului. Sper ca ti-am raspuns, cat despre pecan daca e bun sau nu, vom vedea cand o sa degust vreun preparat cu acest ingredient.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Poate nuci pecan? Sau pelican? :D
Nucile pecan sunt folosite la fripturi, dar si la deserturi. Iata doua retete:
http://www.eculinar.ro/reteta/? 1104
http://www.retetazilei.ro/......pecan.html

| delia_8014 a răspuns:

Este un sortiment de nuci; urmareste pe travel documentarul despre faimosul "Route 66" si vei afla niste retete interesante; la noi poti sa incerci inghetata nirvana cu nuci pecan.

| marilena a răspuns:

Draga Carla, habar n-am ce-i ala pecan sau la ce se foloseste. Si recunosc sincer ca nici -am tresarit vreodata in somn gandindu-ma ce-am sa ma fac, ca n-am pecan. Dar daca tu, prin nu stiu ce intamplare, ai ajuns in posesia unei cantitati oarecare de pecan, da o cautare pe cel mai bun prieten al omului, www.google.com folosind cuvintele-cheie pecan reteta si precis vei gasi ceva. Sa ne spui si noua daca gatesti ceva cu pecan cum a iesit, sa stim ce-am pierdut. Sau nu.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu locuiesc in Irlanda si aici am vazut ca se foloseste pecanul, eu personal am mancat doar o rulada de inghetata cu pecan si acum e favorita mea, cam scumpisoara dar cand o vad in raftul cu inghetate imi ploua in gura, daca aveti ocazia va recomand sa gustati, cu siguranta o sa va placa