| Sara2 a întrebat:

Ce gust are conopida?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca te referi la conopida fiarta, cel mai apropiat gust ar fi cel de cartofi fierti + putin gris fiert + varza fiarta. Insa textura e solida (adica ai senzatia ca rozi ceva, nu e o pasta).

Daca e vorba despre salata de conopida (identica cu salata de vinete):
Din punctul meu de vedere, un usor gust de varza tanara fiarta, amestecata cu gris fiert.
Sau as putea spune ca seamana cu icrele de crap, preparate in casa (cu gris fiert, ca cele Negro pe care le gasesti gata preparate au un cu totul alt gust si alta textura, mult mai "spumoasa").

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... de conopida. Nu prea putem descrie gustul asa usor.

https://ro.caminoescolar.org/all-about-cauliflower-2215937-2266#menu-3

| Mirel4412 a răspuns:

Nu prea are gust cruda

| Henrypericolpublic a răspuns:

Are gust de broccoli. ba nu de castravete. ce-s cu intrebarile astea? e conopida in piata cu 20 lei capatana.

| Anonimata345 a răspuns:

Du-te la magazin, cumpără una, gusta și o sa vezi

| Lannyster_Cersei_1994 a răspuns:

Foarte bun. Eu mereu imi iau si mananc cu salata, sau fiarta