| dayanaa a întrebat:

Ce imi puteti spune despre pestele cod? M-ar interesa cu ce se hraneste si cat de sanatos este.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! COD

Valoare nutritionala
Aliat al persoanelor care vor sa slabeasca, este bogat in iod si vitamina B12. Pe o scala de la 1 la 10, este cotat cu 4 din punct de vedere nutritional.
Potential toxic
Din punctul de vedere al toxinelor, este o specie sigura, dar amenintata in Atlantic. Cotat tot cu

Codul
Codul aparţine grupului Gadidae. Corpul său este alungit şi are un cap relativ mare, iar partea superioară a gurii este proeminentă. Este uşor de recunoscut datorită liniei de culoare deschisă, care se întinde de la gură la coadă. Are o culoare gri cu pete mici, cu o burtă de culoare albă şi are o singură mustaţă la maxilarul inferior.
Codul poate ajunge la dimensiuni de până la un metru şi o greutate maximă de 40 kg, cu toate că exemplarele care trăiesc în Marea Baltică sunt de obicei mult mai mici decât omologii lor care trăiesc în alte părţi. În medie, codul ajunge la o greutate de 2, 5 kilograme şi o lungime de 60 de centimetri. Codul se hrăneşte cu crabi, peşti mici, precum şi cu viermi inelaţi.
Având în vedere obiceiurile lor de hrănire, peştii tineri sunt de obicei găsiţi în zonele puţin adânci în apropiere de ţărm. Codul ajunge la maturitate sexuală după 6 sau 15 ani. Sezonul de depunere a icrelor este primăvara şi o femelă poate depune de la 500.000 la 5 milioane de ouă. Se cunoaşte faptul că acest peşte reacţionează puternic la influenţele mediului.

Habitat
Codul se găseşte în Oceanul Atlantic, în principal în largul coastelor Groenlandei, Alaskăi şi Canadei. A fost răspândit la un moment dat în Marea Nordului şi Marea Baltică, dar la momentul actual nu prea se mai găsesc mulţi reprezentanţi ai speciei în această zonă.

Metoda clasică de preparare a codului este fierberea. Codul ar trebui să fie ferm pe oase şi carnea nu prea moale, astfel încât să ajungă întreg în farfurie fără a se sfărâma. Carnea de cod este foarte delicată. Cea mai bună aromă este obţinută dacă, după ce a fost gătit, se observă mici particule albe (proteine). Acesta este un semn că peştele este foarte proaspăt.

| DolsePapusik a răspuns:

Mai bine caras, rezista mai mult (moare greu) si il hranesti cu paine sau malai eu am un lac plin de ei! happy