| Ioana05 a întrebat:

Ce inseamna albitura? Si de ce se foloseste in supe.

Apare aici la ingrediente: http://www.utilecopii.ro/......luni/9458/

3 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

Albitura reprezinta radacinile de patrunjel, pastarnac (legume cu radacina alba )eventual telina folosite la supe si ciorbe.

| catina a răspuns:

Ionut ti-a enumerat albitura, dar nu cred ca a si raspuns complet la intrebare. Pe langa faptul ca albitura da un gust foare bun la supa, ciorbe (in general la toate mancarurile la care se folosesc) este si plina de vitamine, de la vitamina A. B, Ca, D, contine fibre care sunt foarte sanatoare organismului, iar in supa copiilor nu trebuie sa lipseasca. Catrina

| Codru_3505 a răspuns:

De obicei pentru a realiza o supa albiturile sunt legume de culoare albarolling on the floor mai exact :telina, pastarnac, etc e drept se folosesc si altele:ceapa, morcvi... dar nu se incadreaza doar la supe ci si la ciorbe!