| Tudor7654 a întrebat:

Ce prosoape raman moi chiar si daca le usuci afara pe sarma?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prosoapele raamn moi daca dupa ce le speli si caltestid e detergent, pui in penultima apa "balsam de rufe" si apoi le mai clatesti oadata, le storic si le pui pe frangie la uscat, prospopul ramane moale, pufos si placut mirositor.

Cred ca cel mai popular balsam de rufe este Lenor si se gaseste in toate magazinele in care gasesti si detergentul de rufe.

Eu folosesc balsam de rufe la toate rufele pe care le spal cu masina de spalat, avand un progarm special unde pui si balsam.

| relian a răspuns:

Care ramain moi? Alea care is facute din bumbac si firul nu este foarte rasucit, iar tesatura este mai laxa, deci nu-i foarte strinsa tesatura.Chestia e ca alea desi is f pufoase,lasa scame pe tine cand te stergi,mai mult prima data,apoi dupa cateva spalari mai putin.
Deci cauti prosoape pe care scrie Luxury,is scumpe dar is pufoase si foarte absorbante.
Eu folosesc din alea bumbac turcesc,facute pentru Hotel Colection, dar is scumpe, as zice scmpe de te rupe laughing eu le iau f reduse, pindesc cand fac aia reduceri si asa iau.
Bine sunt prosoape si mai scumpoe decat ce zic eu, branduri f cunoscute si f scumpe, pe alea nici nu le prera vezi prin magazine la vinzare.
Ce am zis eu e ce gasesti la magazine prin mall.Is cele mai pufoase prosoape ce le-am folosit,vazut,avut vreodata.
Scrie pe ele Luxury, nu stiu daca in RO sunt, dar poti cauta pe net online.
Deci pufositatea nu tine cum le speli, sau cu ce le spli asa cum cred multi, tine de materialul din care is facute si nu conteaza unde le usuci, eu de exemplu le usuc la masina si tot moi raman.

Cele mai bune prosoape is cele din bumbac 100% apoi depinde ce bumbac este,unde crerste,ce soi etc, apoi firul cit de rasucit este.

Deci un fir de ce o fi el cu cit il rasucesti mai mult cu atit devine mai tare, indiferent cai bumbac sau altceva.
Nici eu nu stiam multe chestii, dar am vazut afisate astea acolo la mall undes prosoapele la vainzare, arata diferente bla bla.

Ai auzit de turkish cotton, Egyptian cotton, de pima cotton si asa mai departe.Deci calitatrea si cit de pufos sa fie depind de multi factori.
Gata deja stii prea multe laughing