| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate manca cand ai insuficienta renala cronica?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regimul e foarte dificil, trebuie recomandat de un medic specialist nutritionist. In general, trebuie sa mananci cat mai putin sarat, trebuie sa-ti urmaresti atent cantitatea de proteine pe care o mananci. De asemenea trebuie sa fii atent la grasimile pe care le mananci si sa le eviti pe cele animale.
Nu ti se poate recomanda o dieta pe net. Ea depinde de greutatea ta, de varsta, sex, stadiul insuficientei renale. Ceea ce ti-am scris sunt idei foarte generale, mergi neparat la medic.

3 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Alimente sarace in sodiu, potasiu si fosfor si putine lichide.Intotdeauna se sta sub observatia medicului pentru ca nu este o dieta generala, ci depinde de la un bolnav la altul in raport cu rezultatele analizelor. Daca dadeai mai multe detalii iti puteam recomanda anumite pastile care ajuta la reglarea fosforului sau a ceea ce ar putea fii gatit in casa cat mai natural si este sanato spt aceasta boala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MARIAN IOAN -CANTITATEA ZILNICA NECESARA DE PROTEINE 60-65 G/KG/MASA CORPORALA.
2 oua=10g proteine
100 g peste sau alta carne=20g proteine
30 g branza=10 g proteine
180 g paine-15 g proteine
160 g paste fainoase=20 g proteine
300 g orez=20 g proteine
100 g cascaval=30 g proteine
MARIAN IOAN – APORTUL CALORIC(glucide)
2500-2800 cal/zi(asta e la mine ca am greutatea 80 kg)
Dar in rest se calculeaza in felul urmator:35-40cal/kg/zi.

Obs. Majoritatea caloriilor trebuie sa provina din carbohidratii complecsi.

ALIMENTE SIMPLE CE CONTIN CARBOHIDRATI COMPLECSI

Fulgi de porumb. fulgi de grau. fulgi de orz
Pastele
Orezul(in special cel brun)
Legumele radacinoase
Porumbul
Mazarea
Soia
Lintea
Leguminoase proaspete

Obs. Carbohidraţii (salatele de legume, cerealele) nu trebuie asociaţi cu proteinele (carnea) doar cerealele le putem asocia cu legumele.
MARIAN IOAN – APORTUL DE LIPIDE(acizi grasi nesaturati)
1g/kg/zi adica 75-80g/zi(in cazul meu pentru ca am 80 kg) – ajuta la diminuarea progresiei deteriorarii renale.

| dana1234 a răspuns:

Dieta hipoproteica, reducerea cantitatilor de lichide. aportul proteic se calculeaza prin masurarea cantitatii de proteine din sange.1ou,25 grame carne sau peste, 15 grame branza, 60 grame paine, 40 gr paste fainoase, 75 gr orez, 200 gr cartofi-exemple.sanatate multa!