| e444 a întrebat:

Ce sunt ouale organice?

Răspuns Câştigător
| Ana2333 a răspuns:

Ouale care provin de la gaini care sunt hranite 100% cu mancare organica si care au crescut in aer liber sau intr-un mediu diferit de cel din hale sau ferme unde gainile sunt inghesuite si stresate

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sunt marcate cu "0" (inscris pe coaja) si provin de la pasari crescute in sistem ecologic sau "bio", adica:
* sunt crescute liber,la curte( nu inchise in custi)
* sunt hranite, in excusivitate, cu graunte de porumb, orz, grau, rapita, soia provenite din culturi agricole ecologice.

| diki a răspuns:

Daca oul este organic inseamna ca gainile au fost crescute in aer liber(pe pamant nu in custi suprapuse) si au fost hranite cu boabe sau furaje care nu au fost tratate sau la care nu s-a folosit ingrasamant chimic.