| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de ceapa se pune la pizza?

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eu pun de cea rosie, dar uneori mai folosesc si ceapa verde, depinde de cerinte.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Cred ca merge orice fel de ceapa. Eu cand prepar pizza, pun ceapa de care am in casa -o tai rondele si o presar pe pizza. Nu cred ca are importanta.

prfml
| prfml a răspuns:

Ceea ce vreau sa spun nu are legatura cu intrebarea ta dar ceea ce vreau sa iti spun este ceapa este o leguma valoaroasa pentru organizm. Asa ca voi posta beneficiile. 1. Ceapa

Virtutile sale tonice, terapeutice si antiinfectioase, fac din ceapa un aliment foarte cunoscut inca din cele mai vechi timpuri. Se recomanda ca factor de sanatate si longevitate.

Contine:

- glucide; vitaminele A, B, C si E; numeroase oligoelemente precum sodiu, potasiu, calciu, siliciu, iod, fosfor, carbon, clor, magneziu, zinc, cupru; uleiuri volatile; lipide; proteine, in cantitati reduse; acid fosforic si acetic; oxidaze si alte enzime; substante naturale cu proprietati antiseptice etc.

Proprietati:

- este stimulent al sistemului nervos, hepatic, renal, puternic diuretic, expectorant, vermifug, hipoglicemiant, dizolvant si eliminator al ureei si al clorurilor, afrodisiac, antiseptic si antiinfectios, antalgic (calmeaza durerea), antireumatic etc.
- se comporta exact ca un antibiotic, fata de culturile de stafilococi; este antihelmintic (combate viermii intestinali), vermifug;
- antisclerogen, antitrombotic;
- curativ al pielii si al sistemului pilos;
- antitusiv, emolient si rezolutiv;
- sedativ, calmant, hipnotic usor etc.

Indicatii:
Se recomanda pentru:

- uz intern, in astenie, retentie de apa si clorosodica (edeme cardiace si renale, pleurezie, ascita, oligurie, afectiuni respiratorii, guturai, bronsita, astm, laringita, varice, tromboflebita, arterioscleroza, parazitoze intestinale, imbatranire precoce, impotenta sexuala, boli reumatice, gripa, diabet zaharat, obezitate, viermi intestinali, surmenaj fizic si intelectual, astenie, prostatita, infectii intestinale si urinare, insomnii, litiaza urica, guta etc.
- uz extern, in abcese, panaritiu, furunculoza, intepaturi de insecte, nevralgii dentare, degeraturi, crapaturi, arsuri, negi, plagi, ulcere, surditate etc.

Pentru prevenirea gripei si impotriva ei, exista un tratament cu ceapa, care tine 15 zile. Acesta consta in punerea la macerat a doua cepe taiate felii foarte subtiri, in 500 ml de apa, timp de 6 ore. Totul se strecoara, iar produsul rezultat se bea in cate o cana inainte de mese si una inainte de culcare.

Pentru bolile reumatice, se prepara un decoct prin punerea la fiert a 3 cepe taiate, intr-un litru de apa, timp de 15 minute. Se bea apoi o cana dimineata si una seara.

Pentru aplicatiile externe, ceapa se prepara sub forma de suc.

Ceapa cruda, folosita zilnic, in orice anotimp al anului, face minuni datorita proprietatilor sale de stimulare a sistemului endocrin si capacitatii sale de aparare a organismului. Ea este foarte satioasa, de aceea mesele de cruditati care contin o portie mare de ceapa cruda, nu trebuie sa fie prea dese.

| mary_4249 a răspuns:

La pizza nu se foloseste ceapa, in retele originale de pizza nu ai sa gasesti incredientul asta. Dar na gusturile nu se discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obisnuita