| Karina_7886 a întrebat:

Cine imi poate spune retete de prejituri si gustoase? Dau funda si vot pentru cele mai bune retete! Va rog dati-mi cat mai multe retete! Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| RenyCoolAceTer a răspuns:

Blat:
7 albuse
4 galbenuse
7 linguri de zahar
180 gr cocos
1/2 plic praf de copt
2 linguri de faina
1 esenta de vanilie Dr Oetker

Crema:
3 galbenuse
2 budinci vanilie
10 linguri de zahar
600 ml lapte
1 pachet margarina Rama

1 kg capsuni, sau 5 banane, sau 1 kg kiwi (Se poate face cu oricare din aceste fructe, sau combinate, depinde de gusturi)
Preparare:

Se bat albusele spuma, apoi se adauga zaharul. Se bate in continuare pana ce se topeste zaharul, apoi se adauga galbenusurile. Se pune faina si praful de copt stins cu zeama de lamaie, sau otet, iar apoi se inglobeaza nuca de cocos si se coace. (Tava se unge cu margarina si se tapeteaza cu faina)

Se pun cele 3 galbenusuri impreuna cu praful de budinca si zaharul si se prepara ca si o budinca. Dupa ce e fiarta, se inglobeaza cubul de Rama, se lasa putin sa se raceasca si se toarna peste blat.

Daca faceti cu banane, le puneti sub crema, rase, sau taiate longitudinal, daca preferati cu capsuni, sau kiwi, acestea se pun peste crema.

Timp Preparare: 1 h
Complexitate: redusa

Cea mai gustoasa care o stiu

| RenyCoolAceTer a răspuns:

Blat:
7 albuse
4 galbenuse
7 linguri de zahar
180 gr cocos
1/2 plic praf de copt
2 linguri de faina
1 esenta de vanilie Dr Oetker

Crema:
3 galbenuse
2 budinci vanilie
10 linguri de zahar
600 ml lapte
1 pachet margarina Rama

1 kg capsuni, sau 5 banane, sau 1 kg kiwi (Se poate face cu oricare din aceste fructe, sau combinate, depinde de gusturi)
Preparare:

Se bat albusele spuma, apoi se adauga zaharul. Se bate in continuare pana ce se topeste zaharul, apoi se adauga galbenusurile. Se pune faina si praful de copt stins cu zeama de lamaie, sau otet, iar apoi se inglobeaza nuca de cocos si se coace. (Tava se unge cu margarina si se tapeteaza cu faina)

Se pun cele 3 galbenusuri impreuna cu praful de budinca si zaharul si se prepara ca si o budinca. Dupa ce e fiarta, se inglobeaza cubul de Rama, se lasa putin sa se raceasca si se toarna peste blat.

Daca faceti cu banane, le puneti sub crema, rase, sau taiate longitudinal, daca preferati cu capsuni, sau kiwi, acestea se pun peste crema.

Timp Preparare: 1 h
Complexitate: redusa