| sanovita a întrebat:

Clatitele se pot face fara apa carbogazoasa sau minerala doar cu apa fiarta si racita? ma refer la clatite vegane - fara ou, lapte, faina alba (folosesc faina integrala), fara drojdie, ulei?

Astept un raspuns cat mai urgent dar si corect si bun!

5 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci cu lapte de soia

| UltraLex a răspuns:

Fi atenta cea mai buna reteta de clatite ever
iti trebuie o tigaie de teflon de preferat mica un mixer pentru amestecat si absolut deloc ulei (si nu se lipesc deloc)

500 ml lapte
2 oua
2 lingurire de unt (de preerat la temperatura camerei sau caldut findca alrfel vor ramane mici cocoloase)
6-7 lingurite de zahar
un pliculet de praf de copt (obtional)
si faina cat cuprinde( trebuie sa fie ca un aluat normal de clatite poate putin mai gros torni un polonic im mijlocul tigaii si il lasi singur sa se intinda si inainte de a adauga faina este important sa amesteci bine cu mixerul celelalte ingredienta pentru a iesi cat mai pufoase

| MrsSunshine a răspuns:

Da,se pot face cu apa.Nu trebuie neaparat fiarta si racita.Foloseste zahar brun sau miere ca indulcitor si pune un varf de cutit de bicarbonat(ies pufoase).
Spor la clatite

| sanovita explică:

Nu mi-au iesit! Si conform retetei am aplicat-o dar nu stiu unde am gresit! si apa carbogazoasa am pus dar ceva e gresit ori in reteta ori la mine!