| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face smantana de frisca? Am cum sa o fac eu la mine in casa?

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este o smantana speciala pentru frisca la supermarket in sticlute mici de plastic de 0, 25 pe care scrie ''smantana pentru frisca '' (atentie la valabilitate). Se poate face si cu smantana din comert. Aveti nevoie de :1/2kg smantana proaspata, 4 linguri de zahar pudra, 1 plic de zahar vanilat sau o fiola de esenta de vanilie pentru aroma, 2 plicuri intaritor de frisca. Se lasa smantana la frigider cateva ore pentru a se raci bine, se pune intr-un castron de mixer. Dupa 10 minute incepeti sa bateti frisca la viteza mica si cand observati ca incepe sa creasca, puneti treptat cu lingura zaharul pudra si cel vanilat apoi dati mixerul la o viteza mai mare.Continuati sa bateti pana se ingroasa si devine ca o spuma, opriti mixerul si adaugati 2 pliculete de intaritor pentru frisca. Cand este gata, dati vasul la frigider pentru o ora.

auran
| auran a răspuns:

Poate vrei sa spui frisca din smantana
smantana mai grasa, zahar (eu pun pudra - dupa gust) si intaritor de frisca
se mixeaza toate pana se intareste smantana

| meioana a răspuns:

Nu exista smantana de frisca... pur si simplu smantana normala si mai adugi ceva ingrediente... din pacate nu stiu care,,, nu prea am stat langa mami cand face frisk:-|

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a face frisca din smantana ai nevoie de smantana dulce, se gaseste in comert. eu nu i-am mai adaugat zahar, e destul de dulce pentru gustul meu...cauta smantana dulce in magazine si apoi o bati cu mixerul 2-3 min, scrie si pe pachet timpul de batere. e delicioasa, eu am pregatit o prajitura grozava cu ea.