| alexandradlr a întrebat:

Cum pot sa știu câte kilograme de haine pun la spalat? Masina are o limita și dacă treci de acea limita nu spală. Cum pot afla ce greutate are fiecare bluza ca nu am cantar?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin aproximare.
- Un set de haine de iarna de barbati (farapalton) calculezi la cca. 2Kg
- Un set de haine de femei (de vara) calculezi la 1Kg
- Un pantalon jeans calculezi la 1Kg
Nu pune niciodata mai mult de 3-4Kg haine deodata!
Nu regla centrifuga la turatie maxima (doar maxim la 3/4)!
Nu amesteca albiturile cu cele colorate!

| relian a răspuns:

laughing pui in cuva aia 3/4 rufe,niciodata plin. Oricum daca pui la maxim nu o sa spele asa de bine rufele.
Daca stii cat e maxim ca si greiutate,nu trebuie cintarite fiecare in parte. Faci asa selectie dupa culori,apoi cintaresti.

Dar nu am vazut,auzit pe nimeni sa stea sa cintareasca rufele cand le baga la spalat.
Iara daca masina nu pleaca daca ar fi mai multe e si mai bine.Tu baga, baga pana cand masina nu mai pleaca laughing dupa scoti din ele.

Deci eu asa pun cand am multe rufe maxim trei sferturi de cuva, dar bag apa calda.
Eu am masina verticala nu desene animate ce aveti voi de alea care spala cu aer laughing sa speli rufe fara apa asta da realizare laughing te faci ca le speli.
Eu nu sunt pentru spalare asa doara stropit, trec rufele putin prin o farfurie de apa laughing la mine rufele trebuie sa stea cufundate in apa, aia e spalare, nu rahat 2 linguri de apa pe fundul cuvei si flosc flosc se umezesc nitel rufele alea.
Aia numa spalare nu-i, dar na fiecare cu cel doare.

| Frank51 a răspuns:

Înveți orientativ. Poți incerca să pui in mașină până când e la 75% plină, adică ai loc să pui mâna sus peste rufe. Oricum eu am observat că cel mai eficient mod este la 50% capacitate, le spală cel mai bine.