| cristina_1839 a întrebat:

Cum sa fac mancare chinezeasca foarte simplu? Am piept de pui, legume chinezesti congelate? Nu am wok, ghimbir, sos de soia, sau alte chestii chinezestihee hee

Răspuns Câştigător
| unbaiat a răspuns:

Pieptul de pui il tai bucati mici si il prajesti, apoi dai focul tare la aragaz si pui legumele congelate(nu le decongelezi inainte)si bucatelele de piept(de pui big grin )Dupa 3-4 min... le molfai.Eu asa mai faceam cand ramaneam temporar singurel.

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

MANCARE CHINEZEASCA= 3 buc piept de pui, 3 ardei rosii, 3 morcovi, 3 ciuperci mari, 1 legatura ceapa verde (sau 3 uscate), 1 cana de orez, 150-200 ulei, 300 ml apa, 2 linguri bulion, piper, delicat...mod de preparare...1= se taie legumele fideluta 2=carnea se condimenteaza si se taie ca legumele 3= ulei in cratita si se prajesc foarte putin, toate legumele pe rand si carnea...4= in uleiul ramas se pune bulionul se lasa 1 minut, se adauga apa, delicat, piper si se fierbe cateva minute(sosul rezultat se pune intr-un bol) 5= orezul se fierbe in cuptor si se scoate intr-un bol...pe un platou se aseaza randuri verticale si egale dupa cum urmeaza: carne, morcovi, ciuperci, ceapa, ardei... orezul in bol se stropeste cu sosul din celalalt bol...Cred ca vei reusi si vei impresiona pe mancatori. Pofta buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina trebuie sa comanzi toate chiestile chinezesti

| cristina_1839 explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri. Foarte folositoarebig grin