| oooooooo a întrebat:

Cum scot petele de grasime(ulei de gatit)de pe un tricou mov?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Petele de ulei sau grasime de pe tesaturi se scot cu "PUR', eu folosesc de cel verde cu aroma de mere. Se toarna pur pe pete, se preseaza cu mana pentru a intra in tesatura, se lasa cca 15-20 de minute, dupa care se spala. Daca este un tricou ce poate fi spalat in masina automata, atunci anterior introducerii in masina, se freaca putin pentru a se curata locul patat si apoi se pune la spalat. Daca este un gen de bluza sau tricou ce nu poate fi spalat in masina automata, atunci de face apoi o solutie, tot cu pur si se spala mai intai locul patat apoi intreaga bluza, fiindca spui ca este de culoare mov tricoul tau, ai grija sa nu folosesti apa mai calda de 30-40 grade, pentru a nu-i scoate culoarea. Sper sa reusesti.

19 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Incearca Vanish! roz si uiti de petelaughing! Am auzit k e fff bunhappy

Alte răspunsuri
| cotzobel a răspuns:

Ori vanish, ori daca nu poti folosi fairy sau cu ce speli tu vasele... pui putin de detergent pentru vase si lasi aprox 10 min, dupa care il speli la mana sau in masina de spalat

Janina
| Janina a răspuns:

Detergent de vase, dar nu f mult, apoi freci bine si clatesti.

| ankyann a răspuns:

Incearca cu vanish roz, pui pe pata, lasi aproximativ o ora sau il bagi la masina de spalat, unde mai adaugi putin vanish si detergent Ariel si apoi speli.Bafta!

| ciprian_8384 a răspuns:

Vanish + ariel; La mine au functionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu merge si nu merge, cu ce ti-au spus ceilalti... da-i foc laughing

| miriam a răspuns:

Incearca cu pur de vase...de multe ori functioneaza!

cristian
| cristian a răspuns:

Pudrezi locul cu talc. Dupa ce pata este absorbita sapunesti locul si apoi speli tricoul cu detergent.

daniela
| daniela a răspuns:

Incearca vanish sau putin ariel dizolvat pus direct pe pata

| powergirl a răspuns:

Incearca cu Vanish, mie mi-a fost de folos, sper sa iti fie si tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu sa le scot doar pe cele care sunt pe tricouri albe, cu clor sau oxigen activ. Restul cam greu daca nu sunt proaspete.

| miha_8485 a răspuns:

Eu stiu ca daca pui imediat faina, acesata (adica faina absoarbe grasimea si nu ramane patat). Daca nu ai pus imediat, se poate scoate cu vanish roz (pentru rufe colorate).

| florentina_2607 a răspuns:

Daca nu l-ai spalat= pune putin Axion

| oooooooo explică:

Am incercat cu Axion, in apa fierbinte, l-am lasat cam 30 min, dar nu au iesit. Nu stiu ce sa fac, tin mult la acest tricou...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folositi un detergent special pentru pete, apoi aplicati-l pe pata si lasati putin haina la inmuiat.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma pricep la astea... dar folositi PUR cu aroma de mere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce zic ceilalti da cu venis nu merge deloc la mine mai mult a antins pata poater merge cu din astea de vase ca si eu am un tricou patat si trebuie sa il spal cumva