| lookingforlove a întrebat:

Cum se curata si se coc vinetele? e mai usor sa le coc deodata cu coarja in cuptor? pot pune deodata peste vinete niste rosii, ardei, bostanei si ceapa? va rog, funditawinking mersihappy

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine, vinetele se coc cu tot cu coaja (nu am auzit in viata mea sa coci vinete, decijite laughing ), iar dupa ce sunt gata, cu ajutorul unei linguri, scoti miezul si il pui intr-un bol, dupa care coaja impreuna cu tija sau cotorul ramase le arunci. Si legat de faza cu ardeii rosiile si bostanei, ce *** reteta este aia? voma intruchipata. Peste vinetele coapte, poti adauga ulei, sare, ceapa tocata marunt si maioneza, sau poti face altfel, vinete coapte, rosii coapte, usturoi tocat, ulei, sare si maioneza, dar nu pepeni sau ardei sau ce mai zice-ai tu. Ardeii copti ii poti servi la aceaste salate de vinete, dar nu amestecati in salata, copti separat, curatata coaja, iar pe tija dus staniol sau folie din aluminu, dupa care ii pui in mujdei de usturoi, sau un dresing de apa, ulei, sare, otet si mai poti pune zahar, daca ti se pare ca este prea acra. Pofta mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ai vrut sa zici cu linq-ul ala? Aaa...sa imi demonstrezi mie ca poti gatii vinete cu dovlecei si cu ceapa si ardei si ce ai mai zis tu acolo? Partial linq-ul are dreptate, le poti gatii pe toate, de aceea reteta se numeste " legume la cuptor " si nu salata de vinete sau lutica, cum i se mai spune.asa ca imi sustin sus si tare parerea ca nu am auzit in viata mea de lutica amestecata cu dovlecei cu ardei cu rosii si ce ai mai zis tu.winking...

| lookingforlove explică:

Mersi mult pentru raspunsuri :* v-am dat la toti fundite. @MateoPustiu http://www.e-retete.ro/retete/legume-la-cuptor;)

| nico6 a răspuns:

Vinetele se coc in coaja daca le decojesti is pierd gustu vor avea un gust de dovlecel nu foarte placut.

| yoelidutza a răspuns:

Infasoara vinetele in folie de staniol una cate una si pune-le in cuptor si nu mai pune nimic peste ele. dupa ce s-au copt si le scoti din folie pune sare pe ele ca sa le poti curata mai bine si apoi lasa-le la racit...succes sper ca ti-am fost d ajutor. fundita?

| ElFenomen a răspuns:

Mama le baga in cuptor cu tot cu coaja si le decojeste pe urma cat despre pus peseste ele cred ca in bol te referi...stiu decat de ceapa si de rosii dar de-alea crude coapte la cuptor sau gratar, de restul' nu am auzit...bafta si pofta buna!

| walkman23 a răspuns:

Pui pe aragaz o plita de fier si le coci.sau pe gratar pana se poate lua coaja jos. Daca faci salata de vinete le toci.pui ceapa tocata si obtional poti pune si maioneza.Si daca vrei vinete la duba tai vinetele rondele,la fel si rosile si cascaval razalit,pui un strat de vinete, unul de rosii, dupa cascaval si tot asabig grin. pofta!