| SacMona a întrebat:

Cum se gatesc fructele de mare?

7 răspunsuri:
| carmen_9743 a răspuns:

Si eu sunt curioasa sa vad ce raspunsuri primesti ca-mi place intrebarea ta.

| bluedar a răspuns:

Fructele de mare, se gatesc intr-o multitudine de moduri. In salate, cu paste, cu legume, cu orez. Poti face o salata din calamari, midii, creveti, caracatita, surimi, la care sa adaugi 2 oua fierte, seminte de pin, o rosie, o ceapa mica, ulei de masline si condimente dupa plac. Caracatita o poti gati foarte simplu.La gratar, dupa care poti adauga peste ea ulei picant, delicioasa. Calamarii, ii poti face pane, sunt preferatii copilului meu. Cumperi calamari inele, prepari o pasta din oua, faina, lapte, si condimente, ca la snitele, treci inelele prin compozitia rezultata si le prajesti in ulei incins, le scoti pe hartie absorbanta si se servesc ca atare. Sunt multe, foarte multe moduri de a gati fructele de mare.

| JayLeno a răspuns:

Gasesti raspuns in arhiva Gastronomie! acest subiect a mai fosthappy

| misha24 a răspuns:

Poi depinde micuto eu pe unde am fost pot fi facute ca paelia asta in spania adica sunt prajite si facute cu un fel de orez fiert cu sofran iese portocaliu dar nu e o regula poate fi facut si ca al nostru si poate fi facuta si ciorba de fructe de mare in gen cum se face cea de peste la noi cu tot felul de legume si delicat cu gust de peste sau pot fi prajite pur si simplu cu potin usturoi si tot felul de condimente eu asa le mananc in general depinde de fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paelia

| miriam a răspuns:

La major parte pot fii fierte si conimentate cu putin ulei d masline si suc de lamaie, insa sunt f multe moduri de preparare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se prepara fructele de mare?>