| manecos a întrebat:

Cum se prepara sosu de usturoi cu smantana?

Răspuns Câştigător
| lrls a răspuns:

Se pune usturoiul,piseaza, se adauga smantana, sare si putin zahar.in loc de smantana se poate pune si iaurt si se mai poate adauga maioneza.

5 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Uite cum se face cu un pic de lapte (il poti inlocui cu succes cu smantana) http://culinar.bzi.ro/sos-de-usturoi-3944

| Kikoo a răspuns:

Faci sosul si pui smantana drooling

| rapa a răspuns:

Zdrobesti usturoi intr un vas de portelan, fonta, pui sare piper putin ulei si freci pana se face pasta dupa care poti adauga apa sau smantana apoi amesteci si iasa o minunatie de mujdeitonguecredbig grin

| 6111992 a răspuns:

Buna pisezi usturoiul cu putina sare si il mesteci cu o lingura de lemn intr-un bol in timp ce adaugi un pic de ulei dupa ce s-a facut ca o pasta(mai gros)adaugi smantana, poti adauga si maioneza.La fel de buna va fi pasta de usturoi daca inlocuiesti smantana cu iaurtul.

| Inna_3043 a răspuns:

Maruntesti usturioul, se freaca cu sarea pana devine o pasta cremoasa.
Se adaugand apoi cate putin ulei si se freaca in continuare, ca la maioneza, pana la incorporarea uleiului.
Se omogenizeaza cu smantana si se da la rece pentru 1 ora, inainte de servire.