| Henrypericolpublic a întrebat:

Daca am centrifugat de mai multe ori cu viteza maxima de 1600 de rotatii pe minut credeti ca se poate strica mai repede aparatul?
Stiu ca nu e bine sa bag acea viteza mare, dar au fost niste nevoi speciale.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pune prea des peste 800 de rotatii. O uzezi mult mai repede. Centrifuga la masina are un rulment pe care se invarte. Ala se va crapa in timp si sa te vad cum il schimbi dupa, trebuie desfacuta intreaga masina. Si eu am tot pus masia pe 1200 ca sa stoarca mai bine, in vreo doi ani a inceput sa bata cand se invartea si sarea cureaua pentru ca nu se mai invartea perfect, segmentul era spart intr-o parte. Am schimbat piesele si acum merge dar nu mai pun mai mult de 800 rotatii. Ii reduci durata de viata daca tot merge la capacitate maxima de rotatie

| mihai69 a răspuns:

E posibil, dar teoretic trebuie să reziste.

| Naavin a răspuns:

Cred ca ai o masina buna daca centrifugheaza la viteza asta. Daca ai un Direct Drive, motor fara ax, fara curea, cu actionare direct pe cuva nu ai de ce sa te temi.