| benetton a întrebat:

Daca tin post pot manca ceva ce contine prateina de lapte? multumesc

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Depinde cum tii tu postul, sunt unii care nu manaca produse de origine animala in cursul acelei zile, altii care nu mananca de loc pana la pranz sau chiar mai mult (unii spun la postul acesta ajun).
Daca ajunezi, din cate stiu eu poti manca orice dupa.
Ce sa-ti mai zic de post? Daca citesti in VT, vezi acolo ca cei care posteau nu mancau nici alimente cu untdelemn (ulei), vin (alcool).
Atunci ar trebui sa mananci numai paine, legume/zarzavaturi si apa/ thinking
Dar, tot cu referire la post, in el esti doar tu si cu Dumnezeu, dupa cum zice in Biblie, cand tii post sa nu il tii astfel ca sa te vada lumea. Orice poate fi post, daca faci asta pentru Domnul, inclusiv abstinenta de la TV, calculator, alte divertismente. Si nici un post nu este un post adevarat daca nu este insotit de cuget curat si rugaciune!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In general postul ortodox exclude orice aliment de origine animala.La catolici este mai permisiv.Depinde de confesiunea ta religioasa. Daca esti bolnava sau slabita nu trebuie sa tii un post dur.

| Floreenofficial a răspuns:

Sub nicio forma! Postul acesta e f.important,asa ca abtine-te.Si eu am niste iaurte in frigider dar nu sar pe ele!
Succes!

| Șeerbi a răspuns:

Nu pentru ca daca tii post nu ai voie sa mananci orice vine de la animale doar fructe legume si verdeturii

| luciana200972 a răspuns:

Bineinteles ca nu, limiteaza-te la fructe si legume.

| cristiano93_5452 a răspuns:

Nu! pentru ca acea proteina provine din lapte si nu ai voie.