| AvalohAlyn a întrebat:

De ce cartofii de la McDonald's sunt speciali si mai buni decat cartofii pe care ii facem noi?(stiu ca sunt nesanatosi cei de la Mc). Cum ii prepara? Ori cat ai vrea sa faci acasa cartofi din aceia nu reusesti.Au ceva special si cred ca stiti si voi. Oare de ce?

24 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Parerea mea este ca nu sunt mai buni ca cei gatiti acasa. in genral se mananca la mc cand suntem aproape morti de foame si toate mancarea ni se pare delicioasa.

| cretzufinish a răspuns:

Cartofii sunt importati congelati si se prajesc in fripteuze (cred ca asa se scrie big grin ) in baie de ulei (Atentie!) de palmier, de asemenea importat. Nesanatosi si plini de E-uri ne plac calzi, insa reci au un gust si miros neplacute. sad

| cretzufinish a răspuns:

Inca ceva happy :
Pe site-ul lor spun ca acei cartofi sunt din soi Russet Burbank.

| madalinutza a răspuns:

Poate ca ii prajesc pe altceva nu in tigaiehappy
si au alt ulei

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt diferiti, de acord. Mai buni? E chestie de gust. Cand trec pe langa un mc nu-mi place mirosul si chiar nu ma convinge ca e miros de mancare. Gustul poate fi ajustat cu diversi aditivi sintetici, unii sustin ca unii aditivi din mancarea fast-food in general ar crea dependenta - asta nu e sigur, dar ce se observa clar e ca cei care si-au facut un obicei nu arata prea sanatosi si au o senzatie permanenta de foame. Am vazut acum cativa ani documentarul asta, poate vreti sa aruncati o privire, e si un experiment cu cartofii de la mc: http://video.google.com/videoplay?docid=-1432315846377280008&hl=en#

| octavianpas a răspuns:

Sunt cartofi cogelati pe care poti sa-i cumperi din orice supermarket si se prajec in mult ulei.

| Black_Cherry a răspuns:

Eu stiam ca sunt facuti in unt

| hamsterx a răspuns:

Stiu ca au un ulei special, care nu se gaseste de cumparat, ala le da gustul mai bun happy

| hamsterx a răspuns:

Http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t210429.html uite aici totusi ce discuta pe forum alte persoane...

Răspuns utilizator avertizat
| death a răspuns:

Apăi, e o artă să faci cartofi prăjiţi. Teoretic, trebuie ca, după ce-i cureţi, să-i ţii jumătate de oră în apă caldă (60 de grade), după care să-i usuci. Apoi, îi prăjeşti 12 (?) minute în ulei care are 110 grade, îi scoţi pe ceva să se scurgă, să se răcească şi să se usuce bine de tot, iar, la sfârşit, îi arunci vreo 6 minute în ulei încins, pe la 170 de grade. Şi nu mă întreba de unde scoţi termometru cu care să afli ce temperatură are uleiul, că să moară fanii lui Ştefan cel Mare dacă ştiulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am:X just I'm lovin itbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de la MC au un ulei propiu care nu se gaseste in magazine. Ei fac cartofii prajiti in acelasi ulei toata ziua (ceea ce nu e prea sanatos).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, se fac in baie de ulei si nu asa, aruncati pur si simplu, ci intr-o sita speciala se adauga si unele igrediente secrete, fiecare firma le are pe ale ei, nu o sa ni le divulge asa, dar tot cele facute acasa sunt mai sanatoase, stii ca delikatul contine o substanta care actioneaza ca un drog asupra creierului dand o anumita dependenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rtand is facuti den ceva praf si dupa aia prajiti in foarte mult ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca sunt fauti din fulgi de cartofi, si in fripteoza, cu mult ulei! Sigur nu in tigaie, de fiecare data cand ma duc la MC'Donald's vad in spate ca cartofii sunt scoti dintr-o fripteoza (sau asa ceva?) si apoi cu sare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.mcdonalds.com/......fries.html dati click pe nutrition si gasiti acolo

| Tokha a răspuns:

Nu este adevarat nimic din ce spun ceilalti.Sunteti specialisti de medicina? Buna,angryca ma enerveaza numele tau), Nu au nimic special, sunt doar cartofi prajiti in ulei de floarea soarelui...dar nu se schimba uleiul la ele.Si acel ulei folosit de multe ori se strica si nu este bun, de aceea mamicile voastre cand va fac cartofi prajiti arunca uleiul, pentru ca nu mai este bun de folosit.

| Moni. a răspuns:

Cred ca stiu dc :d. Cartofii de la Mc se fac din ulei de palmier.si probabil ca din cauza asta sunt mult mai buni.

| dia_2587 a răspuns:

De obicei adauga un praf, scrie si pe site-ul lor ca adauga dextroza( e un fel de glucoza ca sa-ti dai seama cam ce este) si cica mai adauga doar sare, s-ar putea sa mai adauge si altceva ce nu este trecut la ingrediente.

| mikko a răspuns:

Deci...prima data sunt FIERTI apoi PRAJITI in f mult ulei

| DanySpeedy a răspuns:

Am inteles deundeva...ca cica ar fi prajiti in Ulei de Palmier big grin

| frumusika_1762 a răspuns:

Nu sunt preparati.Sunt cumparati, daca stii pungile acelea de cartofi congelati.Eu mi-am luat acasa o punga congelati si au fost exact ca si la mec si mai ieftini.eu zic sa nu te mmai duci la mec ci sa iti cumperi o punga si sa ii faci.sunt buni dar nu prea sanatosi.macar cumpara sa vzi ca sunt la felhappy