| Lov3Boy a întrebat:

Din ce pot face sosuri da sa fie bune si sa nu fie complicat de facut din legume simple.Cu ce as putea combina bucatele de sunca? P.S sunt la sat. Funda celui care imi da o lista de sosuri si ma lamureste! Nu dati copy paste dupe net scrieti cum faceti voi.

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

Pune intr-o tigaie 1 lingura de ulei, adauga 200 grame de sunca taiata marunt, amesteca mereu, astfel incat sunca sa se topeasca incet, nu sa se arda.In acest timp curata 1 sau doua cepe, le tai marunt si le adaugi peste sunca din tigaie, amestecand mereu.Cureti 1 capatana de usturoi si il toci marunt, il adaugi peste amestecul din tigaie.Tot acolo mai pui bulion de casa, daca ai, daca nu paste de tomate diluata cu apa, sare piper, cimbru sau alte condimente care iti plac.Le lasi sa fiarba la foc mic cam 15 minute, dupa care e gata sosul.Merge bine cu cartofi copti sau fierti in coaja, cu paste sau cu orice fel de legume fierte.