| elena a întrebat:

Doresc o reteta de galuste din gris pentru supa contra unei "Salate de pui" foarte ieftina si buna. Ingrediente: 250 gr varza rosie, 1 buc. salata verde, 300 gr piept de pui, 1 buc. rosie, 1 buc. castravete verde. Pentru sos: 50 gr zeama de lamaie sau otet, 150 gr ulei de masline sau normal, sare, se amesteca foarte bine. Mod de prepareare: puiul se fierbe si se taie cubulete, varza-fideluta, salata se rupe sau se taie fasii, rosia si castravetele -rondele, se aseaza pe un platou si LA SERVIRE se stropeste cu sosul indicat mai sus. Pofta buna!

Răspuns Câştigător
| allube a răspuns:

Spargi 2 oua intr-un castron si le bati cu furculita, adaugi gris "in ploaie" si mesteci cu furculita fara a tine castronul cu mana (intr-o mana tii punga cu gris si in cealalta furculita), o tii asa pana castronul incepe sa se invarta (sa nu fie pe fata de masa). Cand incepe sa se invarta, lasi cam 10 minute si apoi daca e subtire mai adaugi putin gris, de regula nu mai e nevoie. Pui putina sare si patrunjel sau marar si iei cu o lingurita mica portii pe care le pui in supa care fierbe. Succes si pofta buna!

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Un ou batut foarte bine (cu cat e mai batut cu atat compozitia e mai aerata si galusca mai pufoasa), un varf de sare, peste care se toarna incet, incet gris pan cand compozitia devine foarte groasa (bunica zicea se invarte dupa tine adica daca pui castronul pe masa este suficient de tare astfel incat atunci cand amesteici in ea catronul sa se rasucesca - atentie sa nu devina tare ca aluatul de pizza pentru ca atunci galustile vor iesi pietroi). Se pun cu lingura sau lingurita (depinde cat de mari vrei sa le faci) in supa care fierbe si apoi o acoperi cu capacul. Dupa cca 1 mm intorci usor galusca si acoperi iar. imediat cum le pregatesti in castron le si pui la fiert altfel aluatul se va intari si iar avem niste ghiulele BAFTA

| claudya a răspuns:

Http://www.gustos.ro/......ui.html... sper sa-ti fie folositor...si pofta buna!

| Beatrice_6624 a răspuns:

Galustile se fac foarte repede si ies fragede daca ai grija sa :
batii 3 oua foarte bine cu furculita, apoi adaugi in ploaie grisul si atunci cind iese exact ca o smantina mai groasa un pic este gata, lasi un pic si le adaugi i supa atunci cind focul este mai moale si nu ti clocoteste supa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru galustele de gris trebuie sa faci o compozitie din oua si gris asemanatoare ca si consitenta cu cea de chec. daca e prea moale se desfac la fiert.