| Henrypericolpublic a întrebat:

Etichetele cu indicatiile de spalare ale hainelor par puse la plesneala. De exemplu am avut niste haine murdare rau si le-am pus de mai multe ori la temperatura maxima (90-100) si nu au patit nimic.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nus puse la plesneala deloc. Faptul ca ai pus ce spui si nu au patit nimic, pai ce anume sa pateasca? Doara nu crezi ca daca le pui in apa fiarta din tricou ies pantaloni laughing
Daca le pui in apa fiarta poate iesi culoarea, alea albe nu vezi, dar cele colorate sigur iese.
Ar putea sa ramana mici, depinde de material.Eu de exemplu daca vreau sa scad un tricou ca e nitel prea mare il usuc cu aer f fierbinte si din L fac M laughing sau din M fac S.
Am avut un fes pe care l-am spalat cu apa fiarta si uscat cu aer f cald de cateva ori si era f bun pe nou nascuti laughing

O alta chestie pe termen mai lunga este faptul ca se deterioreaza mai rapid daca nu urmezi instructiunile.Dar de regula oamenii nu urmeaza instructiunile de pe eticheta, un exemplu sunt chiar eu laughing ba mai mult eu tai etichetele laughing nu imi plac sa simt etichetele pe piele.
Asta e dale la jalea de haine ca doara nu le tii o vesnicie laughing

| Panamax a răspuns:

Daca tu ti-ai spalat chilotii la 90 de grade, asta nu inseamna ca etichetele sunt puse la plesneala. Postarile tale sunt la plesneala.

| 012345678910bbb a răspuns:

Da, dar cu timpul se vor deteriora, sau exista posibilitatea sa își schimbe culoarea. Depinde de material, in general. Încearcă pe viitor sa respecți ce scrie acolo și vei vedea ca nu sunt puse degeaba.

| Aida010 a răspuns:

Ok.

| Denyisa1 a răspuns:

Da,si mie mi se pare la fel, dar pentru unele, depinde de material. Adica na.