Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

Faina de hrisca ( integrala) sau faina de soia este un bun inlocuitor al fainii albe?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Făina albă nu conține fibre.
Fibrele te apără de cancer de colon și alte beneficii.
Hrișca e cereală.
Soia nu.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Stiu.
Nu mai am de gand sa folosesc faina alba.
Pentru clatite si alte deserturi, de casa, se poate utiliza faina de hrisca sau de soia.
Multumesc pentru raspuns.

| Sindbad a răspuns:

Va sa zica tot ai o pasiune pentru soia?

Hrisca (este o pseudocereala) este cat se poate de ok. Iar soia, imi stii parerea (care nu-i chiar a mea cat a altora ceva mai avizati)

| teajutcumpot a răspuns:

Salut! Niciodata nu vei putea inlocui 1:1 faina alba cu alte fainuri, proprietatile difera prea mult. poti incerca cu 1 sfert, sau jumatate. dar rezultatele tot vor diferi un pic.

Recomand faina integrala din grau sau alte cereale!

Terranatura au produse fantastice.

Cu drag.