| Juiana a întrebat:

Glucoza este buna?

Răspuns Câştigător
| W3ZzoRe a răspuns:

Este Sanatoasa Si Buna Da Are Gust Oribil
Cand Eram Mic Credeam Ca-i Ciocolata Alba Si Dupa Am Vomitat Auuleulaughing)

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Buna la ce?!

| Zazu a răspuns:

Nu este, avand un nivel glicemic mai mare si decat zaharul, cantitatea de insulina produsa de pancreas este mai mare, ceea ce face ca ficatul sa proceseze triplu o energie falsa iar glucoza sa fie transformata in trigliceride-cu alte cuvinte; transformata in grasimi.
Daca zaharul are un nivel glicemic de 70 iar glucoza un nivel glicemic de 100, facem un calcul simplu de indice si observam ca impactul in circuitul sanguin este mai mare la glucoza.
Cu cat indicele glicemic este mai inalt cu atat avem depuneri de grasimi mai pronuntate.
De exemplu-mierea, ne pare mult mai dulce decat glucoza dar are un indice glicemic foarte mic-60, ciocolata sau orezul au acelasi indice ca si zaharul -70.

| onasis1961 a răspuns:

Este un aliment, care folosit raţional este benefic organismului!

| Konata a răspuns:

Nu este toxica. O poti manca dar are un gust oribil chiar daac seamana cu ciocolata alba laughing.

| Ramona000 a răspuns:

Este buna

| Fragile a răspuns:

Depinde de fiecare, de exemplu mie verişoara mea mi-a yis că e foarte bună şi când am gustat nu mi-a plăcut. Oricum e cam tare, dar nu e foarte scumpă, deci rămâne să vezi dacă îţi place sau nu.

| Alexandru98 a răspuns:

Este sănătoasă
dar eu nu o pot suporta
nu-mi place gustul

| kx123 a răspuns:

Este sanatoasa. Mie imi place, nu mi se pare deloc ca are gust oribil.

| Darkguy a răspuns:

Este sanatoasa si nu are un gust foarte oribil. In cantitati normale este benefica.

Întrebări similare