| Transilvanio a întrebat:

Heeeei TPU
Imi puteti spune va rog ceva retete pentru aperitive reci,care sunt usor de facut,nu necesita fierbere,prajire etc, dar in acelasi timp sa fie foarte gustoase?
Ofer funda pentru reteta/ele care imi va placea cel mai mult!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| an0therkid a răspuns:

Http://www.divahair.ro/......itive_reci

incearca ultimul aperitiv, pare promitator

| SweetChild1 a răspuns:

Roșii umplute. Tai roșia în două, și le umpli cu cremă de brânză cu puțin mărar.

| Culinar a răspuns:

Buna,
uite aici cateva retete simple! Crema de branza merge foarte bine servita in bucati de ardei (ardei taiat in patru) sau rosii taiate pe jumatate, scobite si umplute cu crema de branza.
_Crema de branza cu chimen
http://preparatedevis.blogspot.com/......etete.html
_Crema de branza cu ceapa rosie
http://preparatedevis.blogspot.com/......etete.html
_Crema de branza cu marar
http://preparatedevis.blogspot.com/......inare.html
_Oua umplute
http://preparatedevis.blogspot.com/......inare.html
_Salata de telina
http://preparatedevis.blogspot.com/......inare.html
_Pateu de ficat de casa
http://preparatedevis.blogspot.com/2013/03/pateu-de-ficat-de-casa.html
_Pateu de post din ciuperci
http://preparatedevis.blogspot.com/2013/12/pateu-de-ciuperci.html
Daca iti plac ciupercile, incearca pateul de ciuperci si o sa ai o surpriza placuta!

| Stefany02 a răspuns:

Eu as spune sa faci niste sandwichuri in forma de animale, telefoane, televizoare sau poti sa ei niste fish fingers si sa le faci in ulei (se iau din Lidl), ori niste creveti care se fac tot in ulei (se gasesc in lidl)ori oua umplute daca vrei ceva traditional Ingrediente:
4 oua
O cutie mica de pate de ficat
O lingura de mustar
O lingura de margarina
Sare dupa gust
2 ardei gogosari
Preparare
Ouale se pun la fiert intr-o cratita mica umpluta cu apa atat cat sa acopere ouale. Regula de baza este ca daca vrei ouale fierte cu galbenus moale ele trebuie sa mai stea in apa 1 minut dupa ce apa incepe sa clocloteasca. Daca le vrei cu galbenus tare, ele vor mai fierbe timp de 5 minute dupa ce apa incepe sa clocoteasca. Daca le lasi mai mult, exista riscul sa crape coaja.

Dupa ce au fiert ouale, curate-le de coaja si taie-le in jumatati pe lungime. Da la o parte galbenusul si lasa ouale sa se raceasca bine.

Intre timp ocupa-te de umplutura. Ia 2-3 jumatati de galbenus si pune-le intr-un castronel. Freaca-le bine, adauga putina sare dupa care adauga si pate-ul. Freaca compozitia bine pana cand pate-ul s-a amestecat cu galbenusurile. Adaug si margarina si continua sa amesteci pana cand obtii o pasta fina. Gogosarii trebuie taiati in cuburi micute si amestecati si ei in compozitie. Cand ai terminat, umple jumatatile de oua cu pate-ul de ficat frecat si ai obstinut un delicios aperitiv.
Ori triunghiuri de sunca si cascaval
24 felii patrate de cascaval

24 felii patrate de sunca de praga

8 masline fara samburi (negre sau verzi, dupa preferinte)

8 felii de castravete

8 scobitori

Daca reusesti sa faci in asa fel incat feliile de cascaval si de sunca de praga sa fie egale, este perfect. Daca nu, le vei modela una in functie de cealalta. Taie feliile de cascaval si de sunca de praga pe diagonal astfel incat sa obtii niste triunghiuri. Odata cei ai facut asta, incepi si suprapune feliile alternand una de cascaval cu una de sunca de praga. Vei obtine niste mici turnulete triunghiulare. Pentru a ramane in aceasta stare si a nu se darama pe platou, va trebui sa le fixezi. De aceea, pe fiecare tunulet in parte vei pune cate o felie de castravete si o maslina. Ia apoi o scobitoare si inteapa fiecare turnulet in parte pana la baza lui.
Sau ceva mai stilat o salata greceasca:

Ingrediente
Salata verde,
rosii,
castraveti,
ardei,
ceapa uscata,
masline negre,
telemea de capra sau de oaie (sa fie tare, si sarata),
oregano,
ulei de masline
Mod de preparare

Salata verde, rosii, castraveti, ardei, ceapa uscata, masline negre, telemea de capra sau de oaie (sa fie tare, si sarata), oregano, ulei de masline Aceasta salata o vesti putea savura in orice restaurant din Grecia. Este foarte simpla, dae extrem de savuroasa. Reteta este cea originala. Pregatiti salata direct in farfurii. Nu amestecati! Taiati si puneti in farfurie ingredientele in urmatarea ordine: salata verde, taiata fasii; rosiile taiate mare, catravetii taiati mare, ardeiul felii subtiri, ceapa felii si desfacuta in rondele, maslinele intregi, branza taiata felii dreptunghiulare. Pe fiecare felie de branza puneti mult oregano, iar apoi ulei de masline. Este foarte important sa nu adaugati sau sa scoateti nimic, si sa nu folositi alt fel de branza; uleiul de masline este obligatoriu, el da gustul specifi salatei, alaturi de oregano!
Multumesc! Funda plz?