| anonim_4396 a întrebat:

Hei fetelor! Stiti cumva o reteta de ciocolata de casa fara lapte praf? Cu lapte normal? Exista?happy Mersi anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Se poate, cu lapte condensat. Numai ca trebuie sa micsorezi cantitatea de apa cu 30% si cea de zahar cu 50%.
Se poate si cu lapte normal, pe care il pui la foc mic cu zahar, proportia fiind de 1 litru lapte cu 500 gr zahar.Se lasa la foc mic pana se topeste zaharul iar cantitatea de crema de lapte ajunge la jumatate, mestecand in continuu pentru a nu se arde.(se foloseste in locul laptelui condensat),
Nu va avea aceeasi consistenta, dar se poate.
Te pup!

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Ingerinfrant,esti sigura, ai incercat tu reteta?

=))

http://www.tpu.ro/......apte-praf/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/fecioara/Si eu vroiam sa fac fara lapte praf, pentru ca este foarte scump, am cautat o reteta fara, dar nu am gasit. Imi pare rau :(
Laptele praf este ingredientul principal, da consistenta.

| Remus13 a răspuns:

234g zahar
206g faina
28g cacao
200ml frisca lichida
1 cutie lapte condensat
100ml lapte
6g gelatina (cantitatea necesara pentru 250ml lichid)
50g miere
esenta de vanilie
Ciocolata neagr

| Gabielle a răspuns:

Ingrediente

- 1 ceaşcă unt de cacao topit
- 1 ceaşcă pudră de cacao (sau pudră de roşcove)
- 2 linguri miere de albine
- extract de vanilie.

http://www.eva.ro/blog-sanatate/retete/ciocolata-care-nu-ingrasa/

| Doru-Gabriel_Tenovici_1961 a răspuns:

Merci mult