| AnToOn3lLa a întrebat:

imi puteti da niste idei ce prajitura sa fac ca desert si ca felul 1? va rog veniti cu idei interesante! dau FUNDA!

2 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

PLACINTA CU MERE
Timp de preparare:
1 ora si 30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Avem nevoie de:
500 grame faina
200 grame unt sau margarina
200 grame zahar
2 oua
1/2 lingura bicarbonat sau praf de copt stins cu zeama de lamaie
coaja rasa de la o lamaie
coaja rasa de la o portocala
1 lingurita vanilie
1 lingura de smantana sau putin lapte
1 kg de mere
5 linguri zahar
4 linguri scortisoara macinata

Mod de preparare:
Merele se curata de coaja, se taie in sferturi si scot samburii, apoi se rad pe razatoarea mare sau cu ajutorul mixerului.
Se freaca faina cu untul, apoi se adauga restul ingredientelor si se framanta un aluat.Se pastreaza albusul de la un ou.
Se imparte coca in doua foi.
Se aseaza intr-o tava de 25/35 cm prima foaie; se aseaza peste ea merele stoarse bine de suc.
Se presara cu zahar si scortisoara.
Se aseaza a doua foaie, care se inteapa din loc in loc cu furculita.
Se bate albusul ramas si se unge cu el foaia superioara.
Se da la cuptorul incins dinainte la 160 de grade, timp de cca 45 de minute sau pana placinta devine aurie.
Se taie dimensiunile dorite.

CLATITE
Ingrediente:
4 oua
1 litru apa
un praf de sare
faina
ulei
branza telemea
marar
ceapa verde
ciuperci
o ceapa uscata
Se face un aluat de clatite din 2 oua, un litru de apa, un praf de sare, faina si 3 linguri de ulei. se coc clatitele si se acopera cu un prosop de bucatarie sa nu se raceasca. separat, se amesteca telemeaua rasa sau zdrobita cu furculita, in functie de cat de tare este cu mararul si ceapa verde tocate marunt. Ciupercile si ceapa uscata se toaca marunt si se calesc impreuna.
Preparare:
Se umplu apoi clatitele cu fiecare dintre aceste amestecuri, si se pliaza sub forma de plicuri, astfel incat umplutura sa nu iasa din clatita (cu capetele clatitei in interior). Se sparg doua oua si se bat cu un praf de sare si se da fiecare clatita prin ou, dupa care se prajeste in ulei incins.
Mentiuni:
Eu le-am servit ca atare, cu niste cartofi prajiti aseara cand le-am facut. Sunt foarte bune si reci, cu smantana. Cat despre umplutura lor, cred ca tine mai mult de imaginatie si ca puteti folosi tot ce doriti.
Timp Preparare: 1 h
Pofta buna!

| elenaangel1 a răspuns:

Pot sa te ajut cu ceva retete.depinde cu ce ocazie...
ai putea sa incerci piept de pui cu portocale si desert muffin. daca te intereseaza retetele intra pe mess-virus_in_your_soul