| Lory-Flory_Ticu_1999 a întrebat:

Imi puteti spune retete pentru cei care au probleme cu inima?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Depinde in mare si ce probleme ai la inima!
Mai bine iti recomand, ce ar trebui sa eviti:stresul in primul rand si sa te odihnesti cat mai bine, sa faci miscare zilnica.Sa te hidratezi bine si suficient(nu bauturi carbo-gazoase,nu cele cu cofeina,gen cafea),sa eviti produsele sarate si in general sarea,grasimile saturate(unt,smantana grasa,lactatele grase,prea mult ulei sau margarina), mezeluri, carne grasa.
In rest, poti manca normal, sa faci miscare zilnica.

| pietrean a răspuns:

Ce am uitat sa-ti recomand, sa consumi produse ce contin magneziu si potasiu.De exemplu bananele(contin magneziu), dar nu in cantitati mari, deoarece ingrasa.La fel si cartoful(doar fiert in coaja sau copt), legume cu frunzele verzi(spanac), legume si fructe verzi.
Mai cauta detalii, pe Google.

| MoshEne a răspuns:

Uita-te pe aici www.lochef.ro sunt toate retete sanatoase