| AlinaGeorgiana01 a întrebat:

In curand va veni ziua mamei si as dori sa imi dati o reteta de tort cat mai simpla si cat mai buna pentru ai face o surpriza. Daca s-ar putea cat mai multe si o poza.

Răspuns Câştigător
| robiibtw a răspuns:

Aici: http://gastronomie.ele.ro/Torturi_--rc173.html sau aici: http://www.retete--culinare.com/retete_torturi.html gasesti retete de tort online:D

Ok, uite reteta mea de succes care nu da gres niciodata si e asa de buna, ca dupa ce mananci tortul te lingi pe degete, dupa care mananci si farfuria :)) Apropo, sper sa ramina intre noi, ca e secret :) Deci... tort de ciocolata de la cofetarie =))

acum lasand gluma la o parte:)) daca vrei ceva simplu, dar totusi gustos si de efect, incearca asta (i-am facut mamei mele anul trecut tortul asta de ziua ei si i-a placut, si e si destul de simplu-dupa parerea mea cel putin:D )

deeci.ai nevoie de:
1 blat de tort alb
2 borcane de nutella, sau finetti(e mai bun cu finetti ^^)

blatul se taie cat mai subtire si se umple cu finetti. se lasa cateva minute ca sa patrunda finetti, si apoi se imbraca tot intr-un strat subtire de finetti. deasupra se decoreaza cu orice(eu i-am compus mamei o poezie pe care am scris-o cu crema alba(cumparata). Apoi se lasa la rece pana la servire.
---------------------------------
sau poti sa ii cumperi un tort de inghetata:-? mai ales acum, vara. sau nu stiu... gandeste-te sa ii faci un tort cu ceva ce stii ca ii place foarte mult:)

oricum. spor la gatit, si la multi ani mamei tale :)!

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna draga Alinutzahappy cel mai rapid tort facut, fara murdarie prea mare, chin, si alt deranj in bucatarie este sa cumperi un blat de tort, creme la plic, si aca il montezi tu, si il decorezi cum iti doreste inimioara, fie cu frisca, ciocolata fructe...nu dai gres deloc mult succes si La multi ani mamicutei tale scumpe:*:*:::**:*:*::**:*:

| Irina0027 a răspuns:

Tort simplu de ciocolata
Timp de preparare:
- maxim o ora

Ingrediente:
Blat:4 oua
100 g zahar
75 g faina
25 g cacao
bicarbonat
Sirop: 75 ml lapte
20 ml brandy
20 ml miere
Crema: 600-800 ml frisca lichida
300-400 g ciocolata neagra

Mod de preparare:
Se incalzeste cuptorul la 180ºc.Se amesteca ouale cu zaharul 10 min(fara a separa ouale asta mi se pare super).Se amesteca faina cu cacao si bicarbonatul apoi cu ouale batute cu zahar.Se pune in forma si se da la cuptor 20-25 min.Se lasa la racit si apoi se taie blatul in 2 sau in 3 depinde de diametrul formei in care s-a copt.Pentru sirop se amesteca toate ingredientele se incalzesc pana se omogenizeaza dar nu se firb; se lasa la racit.Pentru crema se topeste ciocolata si se amesteca cu frisca batuta si se da la frigider.Pentru a acoperi tortul puneti mai multa ciocolata topita si mai putina frisca.Decorati dupa imaginatie.O sa va surprinda ce usor e de facut si cat de bun iese; pentru cei care nu vor exagerat de dulce e perfect.

Sau daca ti se pare complicat iti voi spune o mica reteta;). Poti cumpara dintr-un super market sau un magazin 4 blaturi, glazura pentru tort ( orice aroma doresti), 2 tuburi de frisca si mici ornamente pentru torturi. Cand ajungi acasa desfaci cu grija blaturile, prepari glazura si incepi sa ungi fiecare blat in parte cu glazura si le pui unul peste altul ca sa semene a tort desigur;). Pe deasupra incepi sa decorezi cu frisca si ornamente. Nu uita sa pui o lumanare in varf.

Sau mai poti incerca aici : http://cristina-ca.blogspot.com/2008/03/tort-simplu-de-ciocolata.html.