| cocosnucifera a întrebat:

La clatite se poate pune praf de copt?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce-ai pune praf de copt la clatite? Daca le vrei mai pufoase, fa-le cu apa minerala in loc de lapte. Praful de copt le-ar da un gust oribil, pentru ca alea se prajesc repede, nu se fac in cuptor.

6 răspunsuri:
| emima a răspuns:

De obicei nu se pune dar poti sa incerci si cu praf de copt

| 1fluturas a răspuns:

Buna!
Da exista si reteta de clatite cu praf de copt.
■500 ml iaurt
■1 cană lapte
■2 căni faină
■2 ouă
■5 linguri cu ulei
■2 plicuri zahăr vanilat
■5 linguri cu zahar pudră
■1 plic praf de copt (10 grame)
■1 vârf de cuţit sare
1.Amestecaţi într-un vas ingredientele umede: iaurtul cu laptele călduţ, uleiul şi ouăle.
2.Amestecaţi în alt vas ingredientele uscate: făina cu praful de copt, zahărul pudră, zahărul vanilat şi sarea.
3. Încorporaţi ingredientele uscate amestecând cu telul, în cele umede.
4. Lăsaţi coca să se odihnească o jumătate de oră.
5. Ungeţi o tigaie (de preferinţă teflonată) cu puţin ulei.
6. Turnaţi un polonic mediu de aluat şi întindeţi-l cu dosul polonicului.
7.Coaceţi clătitele pe ambele părţi.
8.Umpleţi clătitele după preferinţă; rulaţi sau pliaţi.

Se poate folosi orice umplutura.

Pofta buna!

| adit58 a răspuns:

Ai putea sa pui praf de copt, dar nu stiu pentru ce ai avea nevoie. Ps daca pui praf de copt s-ar putea sa iti iasa prea umflate. Iti recomand sa le facifara

| vandfunditzecolorate a răspuns:

Da! insa doar un pic...

| savin a răspuns:

Nu

| StefanKojo a răspuns:

La "clatite americane" da pentru ca trebuie sa se faca mai groase si mai pufoase.Dar la cele normale nu cred.