| ElenaToader1958 a întrebat:

Mașina de spălat rufe programată la 1 oră, tine de fapt 2 ore jumătate. Oare de ce? Nu știu ce se întâmplă. Chiar și programul de 30 de minute.

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de marca.
la articul meu cred ca a fost de vina temperatura apei.Am pus-o asta iarna la 30 minute, si a durat dublu.Am citit in carte si una din cauze putea fi temperatura apei. Iarna apa fiins foarte rrece ii trebuie timp sa se incalzeaca la temperatura aia.

| Dragobeta a răspuns:

Cum o programezi la o ora?
Eu stiu ca sunt programe cu apa la temperatura mai mare si care tin 2 ore. Eu pun dubla clatire si ies fix 2 ore.
Spalatul la 30 minute seamana cu clatirea. Apa la 40 de grade si mai putin timp de "frecat" rufele. Eu fac asta cu hainele mai mult transpirate si nu murdare.
Depinde pe ce program pui. Habar nu am daca sunt masini care sa aiba setare separata cu apa de 60-80 grade si timp de 30 minute. Ce marca e masina ta? Sa ne uitam noi in instructiunile de folosire.