| Adorable3 a întrebat:

Pufuletii ingrasa?big grinbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chiar eu am patit asa m`am ingrasat aproape 5 kg de la pufuleti asa ca nu`ti recomand sa mananci pufuleti in exes

28 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Daca mananci vreun sac, dar nici asa. O punga are sub suta de grame.

cristian
| cristian a răspuns:

Nu ingrasa.
Poti manca in voie fara limita.

| LoryM22 a răspuns:

Ingrasa, insa nu are calorii multe, s-a tot auzit de cura cu pufuleti, orice aliment acre calorii mai mult sau mai putin, daca consumi numai pufuleti nu depasesti numarul maxim de calorii pe zi si de aceea slabesti, insa prea multa sare si lipsa de vitamine strica.

| sidy a răspuns:

Pufuletii sunt facuti din faina de malai...
Faina de malai este facuta din porumb...
Gutzi-gutzi ca sa se ingrasa mananca porumb...
Deci...
Pufuletii ingrasa!( depinde si citi mananci!)

| mioara_1431 a răspuns:

Nuuuuuuuuuu

| elutzza_5346 a răspuns:

Nu ingrasa deloc. poti sa mananci cati vrei

doiny
| doiny a răspuns:

Pufuletii fara sare au putine calorii. Daca sunt consumati ocazional, in cantitate mica, nu ingrasa.

| Adry a răspuns:

Stii, ideea este ca ai nevoie de mai multe, nu poti traii numai cu pufuleti. Tu nu privesti bine problema. Nimic nu ingrasa sau slabeste. Ghideazate dupa regula asta simpla si logica :
1. Calorii intrate (mancate) > calorii iesite (consumate - efort fizic sau altele) /// te ingrasi
2. Calorii intrate = calorii iesite /// te mentii
3. Calorii intrate < calorii iesite /// slabesti
Asta e logica. Deci, daca mananci un porc intreg si faci 4-5 ore de efort intens s-ar putea sa nu te ingrasi. In cazul tau cu pufuletii depinde si de efortul care il faci zilnic : daca ai masina, mergi cu liftul, zaci in pat - s-ar putea sa te ingrasi chiar daca pufuletii contin putine calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ougi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scumpo big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ingrasa pufuleti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autor: Dr.Craciun Anca Data: 02-04-2007, ora 00:00
1. la faina de malai lucrurile stau ceva mai simplu decat la faina de grau, pentru ca nu putem vorbi de "malai alb" sau "malai integral". Cumpara care iti place.
2. 100 g faina de porumb are 351 Calorii. (deci faina, nu mamaliga!)
3. bineinteles ca are importanta cu ce o combini! nu este acelasi lucru sa o combini cu smanatana (302 Calorii/100g) sau iaurt (54 Calorii/100 g).
4. mamaliga face parte din aceeasi categorie cu painea, cerealele si pastele. Asta inseamna ca daca mananci mamaliga reduci din celelalte, dar nu inseamna ca trebuie ca una sa se excluda pe alta.
5. Daca vrei sa mananci la cina mamaliga cu iaurt si branza proaspata de vaci, ai voie sa mananci spre exemplu la micul dejun cereale, iar la pranz paine, fara probleme. Conteaza masura, adica cerealele sa fie 2-3 linguri, iar painea 2-3 felii.
si in incheiere vreau sa-ti mai spun ceva! ATENTIE la pufuletzi! Pentru ca sunt malai PLUS ULEI, asa ca daca mamaliga facuta din 100 de grame de faina de porumb are 350 Calorii, 100 grame de pufuleti (adica vreo 2, 5 pungi) au 520 Calorii!
o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca nu se depun thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai lipseste sa se spuna ca si aeru ingrasa oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de om, si de metabolizmul fiecaruia! deci depinde...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mananc apropae in fiecare zi, si nu ma ingras deloc, dar mananc pufuleti Nica Family, si au putine calorii la 100 de grame

| moonY a răspuns:

Nu
doar daca ii mananci dupa 3 portii de cartofi prajiti+carne prajita+paine+branza+ciocolata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de pufuleti mananci uite-te pe punga la numarul caloric continut sunt pufuleti care au 195 de calorii pe 100 de grame(veverita pofticioasa) si pufuleti care au 480 de calorii pe suta de grame(gusto)deci depinde studiaza foarte bine eticheta inainte de a cumpara o punga de pufuleti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, ingrasa!

nu foarte mult, depinde cat consumi

o punga pe saptamana e in regula

dar nu in exces!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa lasam prostiile.
Daca mananci 20 de pungi de pufuleti pe zi si stai in varful patului, poate se prind vreo 20 grame de tine intr-o saptamana - poate, ca nici asta nu e sigur.
Daca te deplasezi 100 de metri zilnic si mananci aceleasi 20 de pungi, slabe sanse sa se depuna ceva.
Consumi calorii si zacand in pat, si uitandu-te la tv.
Iar pufuletii or fi ei din malai cu ulei, dar si cu aer - malaiul si uleiul sunt cantitati neglijabile.
Din slabele mele cunostinte de nutritie, aerul nu ingrasa!
Chiar deloc!
Eu personal mananc zilnic pufuleti, pe langa mancarea normala, ma deplasez doar pana in statie si inapoi, si am la 175 cm inaltime, 60 de kg.
Depinde si de metabolism, si de efortul tau zilnic, dar chiar si daca stai toata ziua in pat poti manca pufuleti daca esti putin atenta sa nu depasesti numarul necesar de calorii.
Cum spunea cineva tot aici: nimic nu ingrasa si nimic nu slabeste, daca pastrezi un oarecare echilibru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O punga de pufuleti cu branza are 35 de grame. 100 de grame de pufuleti au 405 kcal, deci o punga are doar 141 kcal. Necesarul tau zilnic de kcal este de 1500, prin urmare daca rontai o punga de pufleti (cu branza) de 35 grame ai mancat echivalentul a 200gr de banane sau 100 grame carne de gaina. Degeaba sunt facuti din malai, au grasimi vegetale. Asa ca nu te lasa indus in eroare. Eu cred ca ingrasa. Mai ales daca mananci mai mult de o punga. Kii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din cate am citit si inteles vedetele mananca pufuleti ca tine de foamme, te umfla in burta si nu ingrasa foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei fara sare nu ingrasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru 100g--- 524 kcal, gust de branza

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100g pufuleti = 398 calorii. enorm. crying((

| printesa00 a răspuns:

Mos niculae