Întrebare recomandată | kitykity a întrebat:

Puteti sa-mi da-ti si mie retete pentru sucuri naturale facute la blender? dau funda.

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Milkshake de banane:

2 banane medii taiate cubulete
200-250 ml de lapte
daca bananele deja sunt dulci nu mai necesita sa pui miere, daca nu prea sunt cam o lingura de miere este ok, daca vrei mai dulce mai pui.
Le dai pe toate cele la blender.

Acest milkshake il poti face din visine, capsuni, portocale, caise, kiwi, piersici

Alte sucuri pentru blender:
Ingrediente pentru 500 ml suc:
2 kiwi
2 mere
Sucul de la 4-6 portocale

Se pun in blender merele, kiwi si zeama de la portocalele stoarse si se proceseaza pentru maxim 1 minut. La nevoie se mai adauga apa daca se doreste mai lichid.

-------

Lapte de migdale
Ingrediente:
100 gr samburi de migdale ( inmuiate min.8 ore in apa)
6-8 curmale moi
1 praf extract de vanilie
1 praf sare de Himalaya

Preparare:
Migdalele se scurg de apa in care au stat la inmoi, se clatesc bine si se pun in blender. Se toarna 1 litru de apa filtrata sau de izvor precum si restul ingredientelor. Se mixeaza in jur de 2-3 minute dupa care se trece compozitia printr-o sita sau tifon. Se poate pastra la frigider in jur de 3 zile.
Sfat! Resturile de la laptele de migdale nu se arunca! Se pot amesteca cu diferite fructe, miere si arome naturale si forma astfel prajiturele delicioase.

alte retete http://marawvegan.ro/tag/retete-smoothie-raw/

| Doctorfishadi a răspuns:

Cam orice suc de origine naturala este sanatos.Cel mai ok, zic eu, ar fi sa pui ce doresti tu in el.

| kitykity explică:

Multumesc pentru raspunsul tuturor.

| xPiitiicaOx a răspuns:

Eu iti dau reteta, pe care o folosesc in fiecare dimineata :
-2 portocala
- 1 rodie
- 3 morcovi
-2 mere
Toate acestea le dai prin blender, daca ti se pare prea groasa compozitia pai pune dupa preferinta apa plata sau minerala. Sper ca te-am ajutat!

| xPiitiicaOx a răspuns:

Eu iti dau reteta, pe care o folosesc in fiecare dimineata :
-2 portocala
- 1 rodie
- 3 morcovi
-2 mere
Toate acestea le dai prin blender, daca ti se pare prea groasa compozitia poti pune dupa preferinta apa plata sau minerala. Sper ca te-am ajutat!

| NataliaBabalici a răspuns:

Eu pun din fiecare cate putin