| xXMomo185 a întrebat:

Am facut un aluat de clatite care se lipeste...Am pus 3 oua, faina, lapte, putin ulei, putina sare ca de obicei, dar in plus am adaugat zahar si apa minerala (ceea ce nu pun in mod normal ). Spuneti-mi va rog de ce se lipesc si ce solutie am. Funda

10 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Reteta este foarte corecta! Si chiar daca unii de aici spun ca la clatite nu se pune zahar,mai documentati-va ca se pune zahar, cine va invatat pe voi ca nu se pune zahar in clatite?!
Probabil este de la tigaie, ti-ar trebuie una de teflon aia e cea mai buna, vezi ca sunt speciale de facut clatite, si nu o mai foloseti la altfel de mancaruri, strict numai pentru clatite.
Ia uitati aici reteta:Ingrediente:
2 oua
350 ml de lapte
200g de faina
2 LG zahar
1/4 lingurita sare
2 LG de ulei
50 ml de apa minerala carbogazoasa
1 LG esenta de vanilie

Răspuns utilizator avertizat
| faramatania a răspuns:

O tigaie de teflon este salutară( singura soluţie pentru clătite reuşite). Compoziţia pe care ai alcătuit-o este ok. Dacă este totuşi prea fluidă mai adaugă puţină făină(trebuie să fie cam de consistenţa smântânei).

| Xenya a răspuns:

Se lipeste datorita zaharului!

| sodobar a răspuns:

Conteaza tigaia nu cum le faci ca si eu am avut aceeasi problema

| MayanMistica a răspuns:

Nu se pune zahar! Dar daca totusi doresti ca aluatul sa iasa mai dulce, pune laptele la fiert cu putin zahar pana se topeste.Lasa-l la racit si adauga-l la aluatul de clatite.

| BloxxDaButcher a răspuns:

De obicei o tigaie noua sau mai putin folosita rezolva problema. Conteaza si baza ei, incearca cu una si poate o sa observi diferenta.

| Madalina_7770 a răspuns:

Buna, exista multe solutii de a face clatite...eu le fac mai pufoase adica pentru aprox 5-9 clatite pun un ou faina si apa minerala asa iese foarte bine, nu pun ulei, lapte, si zahar cand imi aduc aminte, inainte sa pui clatitele taie o bucatica mica de 5mm de unt sau margarina pune in tigaie asteapta sa se topeasca si dupa iau un servetel si sterg in timp ce ung pe tigaie si dupa succes la cat mai multe si bune clatite:*. Funda?batting eyelashes

| alysha a răspuns:

Eu pun intii 5 oua si le bat cu un pahar de zahar si putin ulei. dupa pun faina pana se ingroasa bine de tot si dupa aia adaug lapte pana devine suficient de subtire. pentru mine e mai usor asa, si nici nu face cocoloase.

| daddybombonik a răspuns:

Buna. Daca aluatul este normal ca de obicei, este Ok. Trebuie sa speli tigaia in care le coci cu detergent. Pui detergent in tigaie si peste putina apa si pui pe aragaz lasi sa se incalzeasca apa bine si apoi o speli bine. Golesti apa si clatesti bine. Stergi tigaia si o pui pe aragaz, o lasi sa se incalzeasca, iar apoi pui putin ulei il intinzi si pui aluatul de clatita. Am patit si eu. Bafta. :*