| cata_5027 a întrebat:

Am fost zilele trecute prin Brasov si din intamplare m-am oprit la covrigaria Gigi de langa Piata Sfatului. Mi-am cumparat de acolo rulouri cu crenvursti, cascaval si susan, si covrigi cu ciocolata. Am observat ca sunt foarte bune dar nu gasesc nici o reteta care sa semene putin cu ceea ce am mancat acolo.

Stiti vreo reteta buna de rulouri cu crenvursti care sa semene cu cele facute acolo? Ma intereseaza mult aluatul pentru acele rulouri si acei covrigi cum este facut. (Fundita)

Răspuns Câştigător
| AidaMaria a răspuns:

Ingrediente - Rulouri cu cremvusti si cascaval

30 bucati cremvusti voinicel
1 rulada cascaval
2 foi foietaj (800 g)
1 ou
seminte de susan
Mod de preparare - Rulouri cu cremvusti si cascaval
Se decongeleaza aluatul de foietaj, apoi se taie in dreptunghiuri suficient de mari cat sa invelesca cremvustii. Se pune cate un cremvusti pe fiecare bucata si se ruleaza astfel incat sa se inchida bine.
Rulourile se pun intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se ung cu oul batut, apoi se presara deasupra seminte de susan si cascaval. Se dau la cuptorul incalzit pentru aproximativ 30-40 de minute la foc mediu, pana se rumenesc.

1 răspuns:
| Laura1092 a răspuns:

Reteta Covrigei Cu Ciocolata

Ingrediente prajitura

100 g ciocolata
2 albusuri
280 g zahar
200 g faina
Mod de preparare reteta

Zaharul se freaca cu albusurile, se adauga ciocolata inmuiata la cald in 2 linguri de apa si la sfarsit faina.
Aluatul se framanta bine si se formeaza covrigei cu diametrul de 3 cm.
Se pun pe o tava presarata cu faina si se coc in cuptorul bine incins, cca 15 minute.