| MucH a întrebat:

Am un frigider Arctic și in partea dreapta este o rotita și in mijlocul ei un buton și am apăsat pe acel buton iar acum frigiderul nu mai da răcoare, iar congelatorul cel mic de deasupra se topește gheata din el... ce sa fac?
Dau funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Butonul roșu este pentru dezghețare. Daca tot ai comis-o, scoate-l din priza, lasa-l sa se dezghețe complet, spala-l si apoi pune-l din nou in priza. Butonul roteste-l pe poziția 3 sau mai mult.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

laughing
Ai apasat butonul (rosu) de dezghetare big grin
Scoate tot din frigider, respectiv frigiderul din priza, lasa usa deschisa si eventual pune pe raft si o cratita cu apa fierbinte, pana ce dezgheata complet.
Dupa dezghetare spala bine interiorul de resturile de mancare si alte mizerii, dupa care stergi tot interiorul cu o carpa usor umezita si imbibata in bicarbonat de sodiu (pentru indepartarea mirosurilor).
La urma, bagi stecherul in priza, reglezi termostatul intre pozitiile 1-3 si pui la loc alimentele scoase.
In caldura de acum (in jur de 30 grade) va avea nevoie de timp mai indelungat de racire (chiar si 6-10 ore) pana ce temperatura (din interior si ale alimentelor bagate) va scadea suficient.

Dupa pornire, cel putin 6 ore nu e indicat sa deschizi usa, mai ales nu mai mult de 10 secunde.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-ti 20 de palme. Ala e butonul de decongelare/dezghet. Pentru cand il cureti, dooh.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Il scoti din priza si il bagi din nou daca se tot topeste gheata il dezgheti complet si il bagi din nou in priza dand butonul la loc cum era.