| LOkk12 a întrebat:

Se apropie in curand sarbatorile pascale si doresc foarte mult sa prepar un cozonac.Sunt incepatoare in bucatarie asa ca nu prea ma pricep.Am gasit multe recete pe internet si m-am gandit sa prepar un cozonac italian.As vrea si eu o reteta simpla de cozonac italian.Multumesc.Acord funda

2 răspunsuri:
| StaceyG a răspuns:

Cam totate sunt putin cam complicate dar daca o s urmezi pasi nu o sa fie de loc complicat.
Ingrediente
Lapte 80 ml sa fie cald
Drojdie uscata 10 g sau 25g proaspata
Faina alba calitate superioara 370 g
Oua 3 buc + 2 albusuri pentru glazura
Unt 85 g
Zahar 60 g +60g zahar pudra pentru glazura
Sare 0.5 lingurite
Esenta de vanilie 1 buc
Fructe uscate(stafide, caise, prune, etc) 0.5 pah puteti adauga portocale confiate, merisoare, caise uscate, bucatele de ciocolata, etc.
Migdale 60 g de preferat fara coaja, eu le-am folosit cu tot cu coaja - pentru glazura(este optionala)
Fulgi de migdale 50 g pentru glazura - este optional
Amidon alimentar 2 linguri pentru glazura

Pasii de urmat

Prima etapa este sa preparam maiaua:
- Intr-un bol adanc se toarna laptele cald, drojdia si 70g de faina, amestecati bine, acoperiti cu o folie vasul si lasati pentru 45 minute - 1 ora.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 1
In acest timp trebuie sa-si mareasca volumul cam de 3 ori.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 2
A 2-a etapa este framantarea aluatului:
- Intr-un bol puneti untul moale, sarea, vanilia si 60g zahar - bateti bine cu mixerul.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 3
- Apoi adaugati ouale si faina in urmatoarea schema:
1 ou - bateti cu mixerul + 100g faina - iar bateti cu mixerul
1 ou - bateti cu mixerul + 100g faina - iar bateti cu mixerul (aici va recomand sa schimbati paletele la mixer cu carligele de amestecat aluat)
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 4
Deci in 3 etape mari, adaugati pe parcurs ouale si faina.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 5
Adaugati maiaua de la pasul 1-2.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 6
Si mixati bine cu carligele de la mixer.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 7
Adaugati fructele uscate - eu am pus doar stafide negre aici - voiam sa stiu daca iese bine textura aluatului.
Dar va recomand sa puneti mai multe feluri si culori, sa fie mai colorat cozonacul.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 8
Aluatul astfel format il mutati cu o spatula(este destul de lipicios, putin mai gros decat un aluat de chec) intr-un bol uns cu putin ulei sau unt(obligatoriu sa fie uns!)
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 9
Acoperiti cu o folie si lasati sa creasca 2 ore - va cam umple bolul.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 10
Presarati faina pe masa de lucru si scoateti aluatul din bol.
Il framantati 2-3 minute ajutandu-va cu faina, va fi moale si putin lipicios dar foarte elastic si placut.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 11
Ungeti cu unt o tava de cuptor - as recomanda sa folositi una cu peretii detasabili, a mea este de 28 cm.
Puneti aluatul in tava si il presati usor cu degetele.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 12
Si a 3-a etapa, cresterea aluatului in tava:
- Va dura cam 2 ore, acoperiti tava cu folie de plastic.
Deci avem 45 min pentru crescut maia, 2 ore sa creasca aluatul in bol si 2 ore sa creasca aluatul in tava.
Efortul de framantare este minim dar trebuie sa aveti rabdare cu acesti timpi de crescut, ca sa va iasa cozonacul pufos si perfect.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 13
Optional este sa faceti glazura, astfel:
- Intr-un bol mic puneti migdalele decojite(sau cu coaja) macinate, 50g zahar pudra, 2 albusuri crude si 2 linguri de amidon. Amestecati bine sa nu fie cocoloase.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 14
O turnati peste cozonacul crescut din tava si foarte atent si usor o intindeti cu pensula pe toata suprafata.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 15
Peste glazura presarati fulgii de migdale.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 16
Si zaharul pudra.
Deci gata cozonacul de pus la cuptor preincalzit la 180 grade - aproximativ pentru 40-45 minute.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 17
Aveti grija la el cat este in cuptor, se rumeneste foarte repede deasupra si va trebui sa puneti o folie de aluminiu peste el, sa nu se arda.
Cand este gata il scoateti din cuptor si lasati asa in tava cam 30 minute.
Cozonac Italian(Panettone) - Pas 18
Apoi cu un cutit treceti pe marginile tavii, sa desprindeti cozonacul de pereti. Il scoateti din tava si lasati la racorit pe un prosop sau grilaj.
Ar fi bine sa-l taiati macar la 3-4 ore dupa copt, daca aveti rabdare

Link

http://www.lalena.ro/1106-reteta-Cozonac-ItalianPanettone.html

| bibobia a răspuns:

Ingrediente-Cozonac Italian

525 g faina (am folosit 300 g faina manitoba si 225 g faina 000)
100 g unt
100 g zahar
2 oua medii
30 g drojdie
250 ml lapte
zahar vanilat
coaja lamaie sau potocala
200 g rahat tocat marunt

Aluatul l-am preparat la masina de paine (cuptor) in felul urmator: am
ngredientele in urmatoarea ordine: laptele usor caldut (avand in vedere ca e cald afara, nu este nevoie sa il incalzim ci doar sa il scoatem cu jumatate de ora inainte pentru a atinge temperatura camerei), ouale, untul din frigider taiat bucatele micute, zaharul si la sfarsit faina in centrul careia am format o gropita in care am sfaramat drojdia. Atentie, drojdia nu trebuie sa intre in contact cu lichidul.
Setam masina pe programul de framantare si in momentul in care masina a emis semnalul sonor, adaugam rahatul taiat in bucatele mici, aromele si un varf de sare.
Obtinem un aluat pufos si foarte bine crescut pe care il rasturnam pe planul de lucru infainat.
Aplatizam cu mainile usor pudrate cu faina aluatul, dandu-i o forma patrata. Aducem partea de sus in centrul foii dupa care aducem partea de jos peste cea de sus. Rotim aluatul la 90 de grade dupa care repetam operatia de impaturire. Obtinem un patrat mai mititel si impaturit. Ii dam o forma rotunda, rotindu-l pe planul de lucru, dupa care il asezam in forma tapetata cu unt si faina.
Imi pare cumplit de rau ca nu am facut poze dar mi s-a terminat bateria si nu am avut cum sa astept sa se incarce. Sper tare mult sa fi explicat cat de cat coerent.
Lasam panettonele(cozonacul ) sa creasca pana atinge buza formei (in maxim 2 ore a crescut).
ncalzim cuptorul la 180°C. Pensulam suprafata mincinosului cu putin lapte dupa care il bagam la cuptor pentru 45-50 minute pe a doua treapta a cuptorului (a doua treapta numarand de jos in sus). Dupa 30-35 minute daca vi se pare ca incepe sa se bronzeze prea mult il scoatem si il acoperim cu o folie de aluminu dupa care il mai lasam pana se coace.
Il scoatem din cuptor, il lasam vreo 5-10 minute sa isi traga sufletul, apoi il rasturnam pe un gratar unde il vom lasa cu fundul in sus sa se raceasca.
Il taiem numai in momentul in care s-a racit complet si il servim alaturi de un pahar de lapte rece. sper ca am fost de ajutor ( funda)