| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, cu ce pot sa curat vaselina de pe scaunul mașinii? Scaunul mașinii este confecționat din material textil.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apa calda si detergent. Daca este husă, o scoti si o speli. Dar cum ai ajuns cu vaselina tocmai acolo?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu detergenti pentru textil. Poti incerca si cu un degresant universal, dar vezi sa nu aiba clor in compozitie.
Si detergentul de vase (Pur) poate fi util, daca freci pata cu el, apoi speli toata suprafata cu un detergent pentru textile (dero, vanish, biocarpet, etc).
Daca ai un aspirator ce poate trage apa, te sfatuiesc sa il folosesti, pentru a putea clati bine; pulverizezi apa si o tragi imediat. Altfel, pregateste multe prosoape uscate, sa freci cu ele. Si lasa masina in soare, cu geamurile deschise de un deget, pentru a se usca buretele. Altfel e risc foarte mare sa mucegaiasca in interior, si nu prea vei mai scapa de miros.

| dullcat a răspuns:

Incearca detergent de vase.Vaselina e derivata din petrol deci e practic ulei solidificat si ai nevoie de ceva care combate foarte bine grasimea.Ca fapt divers eu doar detergent de vase sau sapun solid folosesc pe aproape orice pata si merge de minune.

Răspuns utilizator avertizat