| Winners10 a întrebat:

Salutare. La clătite apa minerala este obligatorie sau optionala? Si in loc de apa minerala merge sa pun niste suc acidulat de lamaie?

8 răspunsuri:
| Elena31Eleonora a răspuns:

Merge si fără apă minerala; la cealaltă nu știu sigur, am 11 ani. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este apa normala/plata sau minerala. Nu am auzit vreodata sa se foloseasca suc de lamaie. Cu apa minerala ies ai aerate, pufoase. Nu este obligatorie apa minerala dar parca sunt mai bune fiind mai moi happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In loc de apă minerală nu pui suc de lamîie ca le faci acre, pui lapte zahar ouă făină, clatitele trebuie sa fie dulci si pufoase apa minerală le umflă si le fac pufoase, de aceea se pune apă minerala in compoziție.

| NLS a răspuns:

In loc de apa minerala, poti pune lapte + apa plata / apa de fantana/robinet sau sifon.
DAR nu suc de lamaie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu prea merge, mai bine pui apă plată sau lapte.

| WhiteLife a răspuns:

Noi am făcut cu lapte, ies ceva mai grosuțe (sigur, poți pune mai putina faina). Foarte, foarte rar facem cu apa minerala, pentru că nu avem în casă, dar lapte avem tot timpul și au ieșit foarte bune. Cu lămâie nu am auzit și nici incercat. Mai poți face cu apa plata normala, dar nu știu sigur cum ies.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu pun apa minerala si lamaie la clatite, doar: oua, lapte si faina.
Uite aici reteta si explicatiile video, pas cu pas:
https://jamilacuisine.ro/clatite-delicioase-din-jurul-lumii-reteta-video/

| Raluca591 a răspuns:

Doar apa