| vasilicaandreea a întrebat:

Stie cineva cum se face bureti cu sos?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Buretii cu sos,SE FAC,ca orice mancare cu ciuperci:putina apa+ulei,ceapa se caleste,iar cand a scazut apa,se pun buretii spalati,scursi bine si taiati fasii, putina sare, piper si usturoi, daca vrei, se scade mancarea la la foc mare.Se presara patrunjel verde.
Daca vrei, se poate pune si smantana.Retete diferite, poti afla pe GOOGLE, tastand cuvintele: bureti+cu+sos

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, iata reteta mea:
Daca pui bureti din conserva, nu mai trebuie sa-i cureti si sa-i speli, ii scurgi bine, ii speli in cateva randuri de apa, si ii lasi la scurs. Dupa care, ii pui un pic la calit in ulei incins. Ii scurgi de ulei, si ii lasi pe servetele de hartie sa absoarbe tot uleiul din ele.
Separat intr-un tuci, sau cratita smaltuita, cea mai buna este de aluminiu; pui la fiert 2 -3 cani cu apa plata, in care pui 1 lingurita cu ulei de floarea-soarelui, 1/2 lingurita Delikat, 1 ceapa taiata marunt, 2-3 catei de usturoi, si lasi sa fiarba.
Intr-un bol, desfaci 2-3 linguri de faina alba de grau cernuta, pe care o amesteci cu 1 lingura de pasta groasa de Tecuci, apoi torni apa rece peste faina si pasta, in asa fel sa nu se formeze cocoloase de faina. Cand fierbe bine apa cu ceapa din tuci, incearca sa torni faina desfacuta cu apa rece, dar in fir suftire, amestecand cu telul rapid. Focul sa fie la mic! Dupa ce ai pus tot din bol, adauga si cimbru. Dupa ce fierbe terciul, trebuie sa iese ca o ciulama; adaugi buretii. Mai lasi sa traga un clocot, si gata. Pofta buna! Asa se poate face si cu carne pe gratar! In loc de apa rece, poti folosi lapte rece dar sa fie tinut laptele de dinainte la frigider!