| marilux a întrebat:

Stie cineva daca imi vor iesi clatitele DIETETICE, daca voi pune faina de soia?
In compozitie mai pun si o banana, putina scortisoara, oua, lapte?
Si la ce as mai putea folosi faina de soia?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai auzit de clatite dietetice. Ele prin definitie nu sunt dietetice ci ingrasa continand oua, faina, lapte. Depinde si pentru cate persoane faci. Eu cand fac pentru trei persoane folosesc 4 oua pentru a lega bine compozitia. Fac foarte multe pentru ca se termina repede din farfurie happy
Ai aici ceva clatite cu faina de soia: https://mamapetoc.ro/......-mai-bune/

| DeathOfDreams a răspuns:

E doar părerea mea personală, dar ai o grămadă de rețete unde poți folosi făina de soia și vor fi mult mai bune. De exemplu, chiftele din soia, lapte de soia sau fursecuri din soia. Anyway, sunt o grămadă de pe net.

Într-adevăr există și clătite "dietetice", dar făina de soia n-o să le dea un gust bun. Evident că orice e dietetic n-o să se compare cu gustul rețetelor bogate în calorii, dar eu folosesc o variantă destul de delicioasă pentru clătitele slabe dpdv caloric:
Tot așa, o banană, puțină scorțișoară, ouă, lapte și praf de copt, doar că înlocuiesc orice fel de făină cu fulgi de ovăz. (Pe care-i pun într-un blender să-i mărunțesc ca prin urmare să aibă textura similară cu cea a făinii).