| denisa20 a întrebat:

Stie cineva reteta de la sosul de usturoi de la KFC?

5 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Stiu doar ca e facut la Tecuci, din Galati.batting eyelashes
Da-i pe google search la: sos usturoi KFC si vei gasi.winking

Elianna
| Elianna a răspuns:

KFC Sos Marinat
Ingrediente:
2 linguri potassium chloride
2 linguri sare neiodata
4 linguri MSG *
1/8 linguri praf usturoi
1/3 ceasca baza pentru supa pui (vegeta)
5 cesti apa
Mod preparare:
Amestecati toate ingredientele dupa care lasati aripioarele, copanelele sau fasiile de piept de pui la marinat aprox. 24h (se pot tine si doar 4h la marinat, insa cu cat sunt tinute mai mult la marinat cu atat sunt mai bune!).

| NickoS a răspuns:

Nu cred ca stie nimeni dar uite ce am gasit pe net despre sosul asta de usturoi.

"Strict secret

De-a lungul mai multor ani, Colonelul Sanders - creatorul KFC, a fost singurul care a cunoscut reteta originala. În prezent ea se afla într-un seif din Trezoreria din Louisville, Kentucky. Câteva persoane cunosc reteta care valoareaza milioane de dolari, semnand contracte de confidentialitate foarte restrictive.
Deci, cine sa stie exact reteta cum este?!"

"Sosul Glenn este regele sosurilor în reteaua KFC, dupa o reteta secreta. Chiar daca ingredientele sunt la îndemâna oricui, de la uleiul de floarea soarelui, mustar si apa, pâna la usturoi, gramajul si modul de preparare îi dau acel gust deosebit care-l fac sa fie mai mult decât o simpla maioneza cu usturoi. "Este consistent, poate fi uns pe pâine precum margarina si nu are foarte multa grasime", explica Marcela Gainusa, inginer de productie la Florum, societatea care produce sosul pentru KFC."

| ForteGames a răspuns:

NickoS ai foarte mare dreptate!

| intelipromo a răspuns:

Am vazut un articol interesant pe tema asta aici:
https://www.2review.ro/impresie/sos-de-usturoi-ca-la-kfc