| metrix a întrebat:

Stiti retete usoare pe care le poate gati copii pana in 14 ani?

8 răspunsuri:
| CybeRAthlete a răspuns:

Cartofi prajiti, oua ochiuri, oua fierte happy
cafea, ceai, incalzit apa happy
gratar
gogosi / branzoaice sunt mai simple decat par
etc.
bafta

| User a răspuns:

Ochiuri de oua. Asta si eu pot gati laughing

| Aniii a răspuns:

Depinde daca esti fata sau baiat...In general fetele stiu face mai multe ca baietiii...Eu de ex. am 12 ani si stiu sa fac aproape orice(oua ochi sau fiert, supe, ciorbe, pilaf de orez,
cuscus, preparate din lapte, cartofi pai si gratare...)

| LalLyBoOmD a răspuns:

Uite o reteta simpla care stiu si eu s-o fac si am 11 ani big grin : ochiuri romanesti - pui intr-o oala mai adanca apa si putin otet o pui pe aragaz si o lasi 2 minute dupa care desfaci din coaja oua si le pui in oala. Dupa aproximativ 6 minute ouale sunt gata si o sa-ti dai seama de asta deoarece se vor ridica la suprafata (ai grija sa nu se lipeasca de fundul oalei ) si le poti scoate cu o lingura si le pui in farfurie. Apoi mai poti face cubulete de rosii cu sos din : ulei, sare si lamaie; care le presori peste cuburile de rosii si gata! Este foarte usor de realizat si iti ia vreo 20 de minute!
Uite alta reteta simpla : mamaliga cu branza - pui apa intr-o oala si adaugi treptat malai (depinde cat de groasa vrei sa fie mamaliga ) dar, inainte adauga putina smantana sau lapte si sa nu uiti de sare! Intr-o farfurie intinzi branza cu smantana si cu sare amestecate iar apoi torni din oala mamaliga deasupra branzei cu smantana (e mai bine ca mamaliga sa fie mai moale ) si pe deasupra poti rade daca vrei cascaval sau mai adaugi smantana simpla ca sa se raceasca mai repede! happy
Sper ca ti-am fost de ajutor, pentru alte retete contacteaza-ma pe mail-ul thefamousdemi@yahoo.com!

| heise a răspuns:

Salate, ciorbe si supe. Branza cu castraveti ( sau cu cartofi, nu e chiar o reteta, dar merge cand tie foame ). Sunt mai multe mancaruri usoare... doar ca nu imi trec prin minte in acest moment.

| DolceKiss a răspuns:

Pai oua umplute tongue mie imi plac si le si fac repede

| SCosmin a răspuns:

Mda

cartofii pai.
Ceorbe...
Salata de rossi.
etc...

| Sarah15is a răspuns:

Da : cartofi prajiti, ouasi mancaruri care se fac foarte usor sa te gandesti asa o sa poti!big grin