| Athée a întrebat:

Vreau ceva ce se poate prepara usor, cu putine ingrediente.

Ex. Bruschete : http://www.e-retete.ro/retete/paine-prajita-cu-usturoi
Clatite, gogosi - deci si deserturi.

Dar nu vreau liste si liste de ingrediente. Ceva rapid, simplu, putine ingrediente.
Ar fi frumos sa stiti ceva ce nu necesita cuptor.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Dan10079 a răspuns:

Bruschetta cu rosii
2 portii
Ingrediente: 2 felii groase de painde de casa
2 catei de usturoi
6 frunze de busuioc
2 linguri de ulei de masline
sare si piper macinat
2 rosii mari
Mod de preparare: 1. Prajeste feliile de paine pana devin aramii.Freaca fiecare felie cu un catel de usturoi
2. Spala rosiile si sterge-le cu un prosop de hartie. Taiele cubulete si aseaza-le pe feliile de paine. Daca sunt niste rosii mai molesite decojeste-le.
3. Spala busuiocul si scutura-l bine de apa.Rupe-l bucatele mici si presara-l peste rosii, adauga si sare.
4. Stropeste fiecare bruschetta cu cateva picaturi de ulei, daca preferi mancare mai condimentata adauga si putin piper.
Pofta buna!
Poti de asemenea sa faci si o salata cu legumele tale preferate.