doiny
| doiny a întrebat:

Vreau sa tin vreo 2 saptamani post si imi nu as vrea sa mananc mereu cartofi si fasolebig grin stiti retete de post gustoase?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghiveci: ulei, ceapa, ardei, morcovi, varza, vinete, fasole verde, (cartofi cuburi optional) putin bulion. unele crude altele congelate. calesti ceapa ardeii si morcovii, pui apoi fasolea verde, varza si apa ca sa fiarba toate, la sfarsit vinetele (chiar si tocate pot fi) se fierb pina scade apa bine, apoi pui bulionul si cartofii cuburele fierti separat si scursi. mai dai un clocot si gata.
sote de morcovi, broccoli gratinat, mazare uscata sau linte preparate ca si fasolea frecata, branza tofu, piine prajita unsa bine cu ulei de masline sare si rosii felii deasupra. daca imi mai aduc aminte de ceva, revin happy

11 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sarmalute cu soia, salate de cruditati:morcov, mere, telina, gutuie, piftelute de soia, varza calita, dovlecei umpluti cu soia, zacusca de vinete sau de ciuperci, tocana de legume.

mira
| mira a răspuns:

Placinta cu ciuperci, preparata cu foi cumparate.Humus,mancare orientala cu naut, pasta de susan(tahineh), usturoi, ulei de masline, zeama de lamaie.Ciorba de linte rosie, care se prepara ca supa de rosii, inlocuind orezul cu lintea.Tocanita de vinete. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Poti face si manca orice mancare, dar "scoti" carnea, eventual o inlocuiesti cu soia!winking
+
Gateste fara unsoare, cu f. putin ulei, sub capac de sticla! Va pastra si vitaminele din compozitie!

| carmen_9743 a răspuns:

Iar in comert au aparut o gramada de produse de post. Napolitane, ciocolata neagra, salam, pateuri, salate, cauta raioanaele cu produse de post, chiar si lapte, cascaval... totul e sa vrei. Postul ajuta si la curatirea organismului de toxine. Bravo tie, eu nu pot sau poate nu m-am hotarat.

cristian
| cristian a răspuns:

Ai de unde alege slava domnului pa cuvant.
-mancare de mazare cu orez
-pilaf de orez cu urzici
-fasole pastai
-salata de sfecla rosie cu hrean
-spanac
-salata bulgareasca (fara ou)
-varza calita
-salata orientala
-mancare de ceapa
-cartofi cu ciuperci
-cartofi cu usturoi
-sarmale de post
trage cu ochiul si pe aici:
www.egustos.ro/retete-culinare/mancaruri-de-post_19.html
www.retete-gustoase.ro/retete-mancare+de+post

| larapopa a răspuns:

In post se pot manca toate legumele si fructele, cereale, orez. Orezul se poate prepara cu un morcov ras, o ceapa si ciuperci, iese un pilaf f bun.
o precizare pestele Nu este de post
Daca esti ortodoxa tot ce este animal sau provine de la animale nu este de post

| DenissaDeea a răspuns:

Poti manca peste,(pestele se mananca si in post)Salatele sunt sanatoase de legume, fructe, legume prajite, gata numai de preparat, eu asa am tinut postul craciunului.Cartofi facuti cu diferite legume, succes.

| kaumi a răspuns:

Pilaf cu ciuperci;
gris( facut cu apa, esenta de rom, putin zahar) il pui in castronase la racit si pe deasupra pui dulceata ta preferata sau fructe confiate;
cuscus cu tagina de legume ( cauta reteta originala tunisiana sau marocana-sunt identice), un deliciu.
produsele de soia se gasesc intr-o mare varietate- de la pateuri la branza (tofu), la snitele de soia!
vezi si pizza vegetariana1
Si nu uita salatele. O cura de legume proaspete, nu strica nimanui.

| ghidcumparator a răspuns:

Iti recomand un meniu cu linte.
Lintea este considerată a fi cea mai digestibilă leguminoasă.
Boabele de linte conţin mult material de balast (fibre vegetale), care ajută digestia.
Lintea nu trebuie să lipsească din dieta mămicilor care alăptează.
Aceste boabe mai ajută la reducerea colesterolului şi la refacerea globulelor roşii.
http://retetevideo.blogspot.com/......regim.html

| Mia_8661 a răspuns:

Draga mea intra pe retete si afli de toate, doar esti pe gustos nu?