| mara11654 a întrebat:

Vreau si eu retete de prajituri sofisticate.happy

Funda!

6 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

TORT EXOTIC

Ingrediente: 13 oua, 18 linguri de zahar, 1 pliculet vanilie, 1 pliculet gelatina, 8 linguri faina, 1 cana lapte, 1/2 kg frisca Hulala ( la cutie ), 1 compot de ananas, 1 kg portocale (sa aiba cam aceeasi marime toate), 2 bucati kiwi.

Preparare:Blatul se prepara din 8 oua, 8 linguri zahar, 8 linguri faina, 4 linguri apa, putina sare. intr-un vas de plastic (uscat) se bat cele 8 albusuri pana se intareste spuma (dar nici prea mult-se poate branzi). Frecam galbenusurile (8) cu zaharul (8 linguri) si se pun treptat peste spuma de albusuri, continuand sa batem. adaugam apa (4 linguri) si sarea (un praf de sare). Pana aici totul se batea cu telul.Se amesteca usor faina treptat, de jos in sus in vas, in albusul batut spuma, cu o lingura de lemn.

Crema:5 oua intregi, 10 linguri zahar, 1 praf vanilie, 200 ml lapte. Se amesteca toate la rece iar apoi amestecul se fierbe pe abur ( sau la foc MIC!) pana se ingroasa. Se ia de pe foc crema si se raceste. Se bate frisca dintr-o cutie de 1\2 kg si se tine la rece. Preparatul gelatinei se face astfel : Se pune praful dintr-un plic de gelatina in cantitatea de apa scrisa pe plic si se lasa atat cat scrie pe plic sa se dizolve. Tot pe plic scrie daca se dizolva in apa calda ( calduta) sau rece. Dupa cateva minute ( scrie pe plic cat e necesar sa ramana in apa), se ia vasul cu gelatina si se pune la foc MIC pana se incalzeste doar ( daca se pune la foc mare sau daca incepe macar sa fiarba, nu mai este buna gelatina). Dupa ce s-a incalzit, se pune IMEDIAT in crema déjà preparata, se amesteca, se pune frisca batuta si pastrata la rece si se tine crema tot la rece.

Aranjarea tortului: se captuseste o forma rotunda cu celofan umed ( stropit cu apa) si se aranjeaza felii de portocale taiate rondele pe fundul vasului si pe lateral si kiwi curatate de coaja.
Punem jumatate din crema. Taiem blatul in doua, il insiropam cu siropul de ananas din compot (siropul poate fi amestecat cu 1 plic zahar vanilat).In restul de crema adaugam fructele de ananas taiate egal si turnam totul peste blat.
Deasupra punem a doua parte a blatului si acoperim cu capetele de celofan.Presam putin, sa se umple golurile.Il punem in frigider pana a doua zi. Deasupra tortului se poate pune o greutate potrivita. cand il rasturnam pe platou se fac retusurile necesare. De asemeni se poate orna in continuare cu banane ( dar se orneaza cu bananele doar cu cateva minute inainte de a fi servit, altfel bananele se vor innegri). Se mai poate orna cu frisca, etc.

http://www.delicatesa.ro/retete/eclere-cu-ness-2128

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1 ) Baclava simplă - Turcia :

Ingrediente - 1/2 foi proaspete pentru placinta, 1/4 kg nuci macinate, 30 g pesmet.

Siropul - 300 g zahar vanilat, o lamiie mare, 250 ml apa.

Mod de preparare
Intr-o tava mijlociu emailata, unsa cu unt topit sau untdelemn, se aseaza o foaie de aluat de strudel care se stropeste bine cu pensula muiata in untdelemn amestecat cu unt sau margarina topita. Peste ea se asaza alte doua foi, stropite la fel cu grasime, sa nu se lipeasca la copt. Ultima foaie, a treia, dupa ce s-a stropit cu grasime, se presara cu 1/7 din nucile macinate si amestecate cu pesmetul (fara zahar). Peste ele se asaza alte sase foi, fiecare dintre ele stropite cu grasime si presarata cu nuci si pesmet; se termina cu alte foi 2-3 foi, stropite intre ele numai cu grasime. Se stropeste si deasupra cu grasime. Dupa ce s-a lasat tava la rece 30 minute, cu un cutit bine ascutit, baclavaua se taie in patrate de 55 cm. Tava se introduce in cuptorul bine incalzit unde se lasa 50-60 de minute. Nu se deschide cuptorul timp de 30 minute. Dupa aceea se mai reduce focul pentru a se usca baclavaua. Zaharul, dupa ce s-a dizolvat in 1/4 l apa, se fierba 2-3 minute. Cind se ia de pe foc, se adauga zaharul vanilat si zeama de lamiie. Cind tava se scoate din cuptor, baclavaua se stropeste imediat cu tot siropul caldut.Se lasa pina cind nuca si pesmetul absorb bine siropul si apoi se serveste.

2 ) Baclava (reteta greceasca) :

Ingrediente: 375 g miez de nuca zdrobit in piulita (nu macinat!) sau taiat marunt, 160 g migdale pisate sau taiate marunt (pot fi inlocuite cu aceeasi cantitate de nuca), 1/2 lingurita de praf de scortisoara, 1 lingura zahar praf, 3 linguri untdelemn, 16 foi de placinta (din comert, cam 2-3 pachete). Pentru sirop: 250 g zahar, 170 ml apa, 3 cuisoare intregi, 3 lingurite suc de lamaie.

Mod de preparare: - Se porneste cuptorul. Se ung fundul si partile laterale ale unui vas de Jena dreptunghiular (sau o tava dreptunghiulara) cu untdelemn. - Se amesteca intr-un castron nucile, migdalele, scortisoara si zaharul pudra si se impart in trei portii egale. - Se iau patru foi de placinta si se asaza alaturi pe tabla de prajituri. Jumatate din fiecare se unge cu untdelemn, se impatureste in doua si se pune in forma pe lung (aluatul care trece de margini se taie). - O portie din amestecul de nuci se intinde pe aluat. Se acopera cu alte patru foi de placinta, unse cu untdelemn si impaturite in doua. Se intinde un alt strat de nuca, apoi din nou aluat, pana se termina umplutura. Suprafata se unge cu untdelemn si se taie cu cutitul pe lung, de patru ori. Se baga la cuptor 30 de minute, pana prinde o culoare aurie. - Se fierbe siropul de zahar si cuisoare zece minute, pe foc mic, amestecand. Se lasa sa se raceasca si se toarna peste baclavaua fierbinte. La servit, prajitura se taie pe lung, pe liniile incizate in aluat, apoi in bucati patrate.

3 ) Clafoutis de cirese - Franta :

Ingrediente - 1 kg de cirese, 4 oua, 125 g faina, 150 g zahar tos, 30 cl de lapte, 25 g unt sau margarina, 1
virf de cutit de sare, zahar pudra (pentru prezentare), aroma scortisoara sau zahar vanilat

Mod de preparare
Se scot samburii de la cirese. Intr-un vas de 30 cm, care s-a uns bine cu unt sau margarina se aseaza ciresele, formandu-se un strat. Se presara 100 de g din zaharul tos deasupra cireselor. Separat se amesteca restul ingredientelor cu aroma aleasa (scortisoara ori un plic de zahar
vanilat, dupa gustul bucataresei). Se varsa amestecul peste cirese si se introduce la cuptor (incalzit prealabil la 200 grade C - termostat 67), timp de 45 de minute.Se serveste la
temperatura ambianta presarat cu zahar pudra deasupra.

4 ) Prajitura Amandina - Franta :

Ingrediente
Blat - 10 oua, 300 g faina, 200 g zahar, 30 ml ulei, 50 ml apa, 20 ml, zahar ars, o lingurita pudra de migdale.

Crema de portocale - 2 portocale, o lamiie, 300 g smintina, 20 g, amidon, 50 g unt, 300 g zahar, 4 galbenusuri, cateva linguri de apa.

Glazura - 400 g ciocolata, 2 linguri untdelemn rafinat.

Sirop - 200 ml apa, 80g zahar, lamiie rasa, esenta rom, coaja de portocala (confiata)

Mod de preparare
Blatul : se separa ouale. albusurile se bat spuma cu zaharul. galbenusurile se amesteca cu ulei si apa, la care se adauga zaharul ars (nici cald, nici rece). Se toarna totul peste albusul batut, apoi se pune faina in ploaie si se amesteca pina totul se omogenizeaza. Se pune intr-o tava, in cuptor la temperatura medie. Usa cuptorului nu trebuie deschisa 15-20 de minute.

Crema de portocale : se pun intr-o craticioara sau cazanel galbenusurile, zaharul, untul, coaja rasa si zeama de portocale si lamiie si se amesteca. Se dizolva amidonul cu citeva linguri de apa rece si impreuna cu smintina bine incalzita, se introduc in compozitie. vasul cu compozitia se pune in alt vas mai mare cu apa clocotita si se bate cu telul pina se ingroasa crema fara sa dea in fiert.

Siropul : se pune apa si zaharul pe foc, intr-o craticioara si cind este destul delegat se adauga lamiie rasa, putina zeama de lamiie si esenta de rom pentru aroma + patratele de coaja de portocala confiate si se lasa pina la racirea completa inainte de folosire.

Glazura : ciocolata se rade pe razatoarea cu gauri mari, se pune intr-o craticioara pe alt vas cu apa clocotita si cind ciocolata s-a topit se adauga untdelemnul.

Asamblarea : blatul se lasa sa se raceasca, dupa care se taie 3 foi de marimi egale, care se insiropeaza in exces cu siropul. Pentru aceasta operatie se folosesc 3 platforme de marimea tavii. Pe aceste platforme (carpator de exemplu) se lasa foile insiropate pina nu mai se scurge sirop. Peste prima foaie se aseaza crema, se pune cea de-a doua foaie care se da jos de pe platforma unde este, cu mare grija ca sa nu se rupa si se pune ultimul strat de crema, dupa care, in acelasi mod punem si ultima foaie peste prajitura. In acest stadiu prajitura se da la rece aproximativ o ora (pentru a se intari crema). Se scoate din frigider si se taie bucati de aproximativ 8x4 cm. Fiecate bucata se trece prin glazura calduta acoperindu-se cu ciocolata pina la jumatate (partea de sus + partile laterale pina la jumatate).Se pune la rece si cind se serveste se orneaza prajitura cu o cireasa trecuta prin sirop si frisca (cu cirese sau visine trecute prin sirop si frisca).

5 ) Prăjitură cu brânză de vacă - Grecia :

Ingrediente ( pentru 16 bucati ) :
Pentru aluat - 250 g unt moale, 125 g zahar, 2 plicuri zahar vanilat, coaja rasa de la o lamaie, 1 galbenus, 375 g faina, 50 g migdale taiate marunt, 2 lingurite rase praf de copt.

Pentru umplutura - 200 g unt moale, 200 g zahar, 1 kg branza de vaci (20% grasime), 4 oua, 40 g amidon, 1 varf de cutit sare, 1 plic zahar vanilat, zeama si coaja rasa de la o lamaie si de la o portocala.

Mod de preparare: Se freaca untul spuma si se adauga - amestecand intruna - zaharul si zaharul vanilat. Se incorporeaza coaja rasa de lamaie si galbenusul, apoi faina, migdalele si praful de copt si se amesteca bine. Se tapeteaza o forma rotunda (cu pereti detasabili) cu hartie pentru copt, se pune pe fund jumatate din aluat, se intinde, apasandu-l cu degetele, si se coace 15 minute in cuptorul incins la 175¡C. Se freaca untul cu zaharul, se adauga branza de vaci bine scursa si restul ingredientelor, se amesteca bine si se intinde peste aluatul (copt) din tava. Deasupra se presara razatura (restul de aluat dat pe razatoare) si se coace 45 de minute la aceeasi temperatura. Se acopera prajitura (ca sa nu se arda), se reduce temperatura la 150¡C, se mai lasa sa se coaca inca 60 de minute si pe urma se stinge focul si se lasa sa se raceasca in cuptor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua!
1.PRAJITURA "KREM A LA KREM"
Blat:
6 oua
6 linguri zahar
1 plic (80 g) Creme Ole de ciocolata sau alt praf de budinca instant (care nu necesita fierbere)
Crema:
200 ml. smantana dulce pentru frisca 32% grasime (Dorna rosu), rece sau frisca lichida Hulala
200-220 ml lapte rece
1 plic (80 g) Creme Ole de vanilie sau alt praf de budinca instant (care nu necesita fierbere).
Glazura:
2 linguri apa
2 linguri zahar
2 linguri brandy/lichior
100 g. ciocolata
100 g. unt
Blat:
Se separa albusurile de galbenusuri. Primele se bat spuma cu zaharul, ca la bezea. Apoi se adauga cite un galbenus si se bate un pic dupa fiecare. La sfirsit se adauga praful Creme Ole de ciocolata si se mai bate un pic (maxim 30-45 de secunde), cat sa se omogenizeze.
Se toarna aluatul intr-o tava de 20/30 cm unsa cu unt sau asternuta cu hartie de copt. Se coace la foc mediu (180 grade) cam 25-30 minute. Se apasa blatul cu degetul, daca adancitura dispare imediat, inseamna ca e copt. Se lasa la racit.
Crema:
Se pun intr-un bol smantana, laptele si praful de vanilie. Se bate cu mixerul cam 1 minut, crema trebuie sa se intareasca destul de bine.
Se intinde uniform pe suprafata blatului rece si se baga la frigider.
Glazura:
Se infierbanta apa, se adauga zaharul, amestecand. Dupa ce s-a topit zaharul, se adauga lichiorul si ciocolata rupta bucatele. Se amesteca pina la topirea ciocolatei, apoi se adauga untul. Se mai tine pe foc amestecind pina se topeste si untul. Se lasa la racit.
Cind a ajuns la temperatura camerei, se toarna pe prajitura si se intinde uniform. Se da la rece pentru 2-3 ore. Apoi se portioneaza si se savureaza.
2.TORT LATTE MACCHIATO
Pentru blat:
125 g. unt moale (lasat din timp la temp.camerei)
un varf cutit de sare
125 g. zahar
1 pachetel zahar vanilat (10 g.)
2 oua mari
75 g. faina
50 g. amidon
1 lingurita cu varf praf de copt
3 linguri mari lapte
Pentru crema de iaurt – alba
750 g. iaurt gras, cremos (grecesc)
200 g. zahar
2 pliculete zahar vanilat (20 g.)
200 ml. frisca lichida sau smantana pentru frisca
5 foi gelatina sau 10 g. granule de gelatina
Pentru crema de nes- cafenie
450 g. iaurt gras, cremos
120 g. zahar brun sau alb
3 linguri nes (cafea solubila)
3 foite gelatina sau 5 g. granule de gelatina
100 ml. frisca lichida sau smantana pentru frisca
Pentru decor
2 linguri cacao
Blat:
Se preincalzeste cuptorul la 175 grade (foc potrivit).
Intr-un castron incapator se freaca untul cu zaharul, cu mixerul, pana ce amestecul se spumeaza iar zaharul nu se mai simte. Se adauga apoi ouale, pe rand, amestecand bine dupa fiecare.
Faina, amidonul si praful de copt se cern si se adauga impreuna cu laptele in compozitia cu unt, astfel: 2 linguri amestec uscat, mixeruL in functiune, o lingura lapte, mixer din nou…si tot asa, pana cand se inglobeaza toate ingredientele.
Se unge cu o lingurita de unt o forma de tort cu inel, cu diam. de 26 cm (doar baza); se tapeteaza cu hartie de copt, in asa fel incat numai baza sa fie acoperita.
Se pune aluatul in forma si se netezeste. Se da la cuptor pentru cca. 20 de minute (faceti testul cu scobitoarea). Se lasa apoi sa se racoreasca, se scoate inelul si se lasa sa se raceasca complet.
Crema alba: se amesteca iaurtul cu zaharul, simplu si vanilat, pana cand se topeste.
Se pune gelatina la inmuiat in apa rece (daca folositi foite de gelatina, rupeti-le in jumatate, se vor hidrata mai bine). Apa trebuie sa treaca cu doua, trei degete peste gelatina, in ambele cazuri. Dupa cca. 10 minute, cand vedem ca s-a umflat, se scurge bine de apa, si se topeste la microunde sau la bain-marie timp de 8-10 secunde sau pana cand vedeti ca s-a topit. Nu are voie sa fiarba, caci isi va pierde calitatile de inchegare!
Se ia apoi o lingura de crema si se amesteca cu gelatina topita; de-abia dupa aceea se toarna in compozitia mare, de iaurt. Se amesteca totul foarte bine. Se bate frisca si se adauga cremei de iaurt, amestecand energic.
Se aseaza blatul in forma in care a fost copt si se inchide inelul. Se toarna 2/3 din crema de iaurt peste blat si se niveleaza. Se da la frigider pentru cca. 30 de minute.
Restul de crema se pastreaza la temperatura camerei.
Crema de cafea: se amesteca iaurtul cu zaharul brun sau alb, pana se topeste. Se adauga nesul (praf sau granule) si se amesteca bine. Se inmoaie si topeste gelatina.
Se bate frisca si se amesteca impreuna cu gelatina topita in crema.
Crema de cafea se intinde peste crema alba si se netezeste. Se pune la frigider pentru cca. 15 minute.
Finalizare: crema de iaurt, alba, ramasa, incheie glorios acest tort cu aroma puternica de cafea.
Tortul se pune la frigider pentru minim 5-6 ore. Ideal ar fi peste noapte.
Inainte de servire, se trece cu un cutit bine incalzit intre crema si marginea tortului, pentru a se desprinde usor. Se inlatura inelul si se transfera pe platoul de servit.
3.PRAJITURA BOEMA
5 oua
5 linguri zahar
5 linguri apa
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
3 linguri pline faina
1 lingura cacao(Acesta e blatul).
Crema alba:
3 galbenusuri
150 g. zahar pudra
1 lingura faina
250 ml. lapte
100 g. unt
Crema neagra:
3 oua intregi
150 g. zahar
100 g. ciocolata cu lapte
100 g. unt
Pentru ornat:
frisca sau ciocolata topita
Blat: se spala bine ouale si se separa. Se bat albusurile, cu un praf de sare, intr-un vas curat si perfect uscat, de preferinta de sticla sau portelan. Se adauga apa si bicarbonatul (nestins) si se mixeaza in continuare, cand spuma prinde consistenta, se adauga zaharul si se bate bine. Se adauga apoi galbenusurile si se amesteca usor, cu o spatula, de jos in sus, exact ca si la pandispan, compozitia sa ramana aerata. Se adauga faina si cacaua, ambele cernute si se amesteca usor pana la inglobarea lor totala (nu exagerati totusi cu amestecatul, pentru ca blatul sa ramana pufos si sa nu "pice")
Se aseaza compozitia intr-o tava tapetata cu hartie pergament si se lasa la copt, la foc potrivit (180 grade C) cca. 20-25 de minute (faceti proba scobitorii )
Se taie blatul, racit, in jumatate.
Crema alba: se amesteca galbenusurile cu zaharul pudra, cu faina si laptele si se fierbe la foc foarte mic ori la bain-marie. Cand crema s-a racit, se amesteca cu untul (lasat dinainte la temperatura camerei)
Se aseaza o jumatate de blat in forma; se toarna deasupra una din creme, eu am ales-o pe cea alba, si se niveleaza bine.
Crema neagra: se bat cu telul, pe foc mic, sau la bain-marie, toate ingredientele (ciocolata se rupe bucatele), pana se ingroasa. Cand e rece, se amesteca cu untul moale.
Se aseaza cea de-a doua jumatate de blat peste crema alba si se umple cu crema de ciocolata, nivelandu-se frumos.
Prajitura se lasa la frigider peste noapte, acoperita cu folie de bucatarie transparenta.
Se orneaza dupa preferinta, cu ciocolata topita sau cu frisca.
O zi frumoasa!

| Sunrise1234 a răspuns:

Parfait de ciocolata alba cu sos de visine

Ingrediente:

Parfait:
- 100 g. ciocolata alba
- 300 ml. smantana pentru frisca sau frisca lichida
- 3 galbenusuri
- 30 g. zahar pudra (3 linguri)
- 1/2 lingurita scortisoara (pudra)
- 40 ml. lichior de cocos sau rom alb

Sos de visine:
- 500 g. visine proaspete sau congelate
- 100 g. zahar
- 100 ml. vin rosu
- 1 baton mic de scortisoara
- 2 lingurite cu varf de amidon sau 1 lingura mare faina
- 2, 3 linguri apa rece

Ornare:
- 50-80 g. ciocolata alba

Mod de preparare:
Ciocolata alba se taie bucati si se topeste in bain-marie sau la microunde. Aveti grija sa setati cuptorul cu microunde la temperatura potrivita, daca il folositi, adica mica sau medie, dar in niciun caz maxima, deoarece ciocolata alba este foarte sensibila! Opriti de cateva ori cuptorul si amestecati, pentru ca ciocolata sa se topeasca frumos si uniform
Se bate frisca. Galbenusurile, zaharul pudra, scortisoara si lichiorul (ori romul) se bat cu telul, in bain-marie, pana ce se obtine o crema cu multa spuma (1-2 minute). Daca aveti copii prin preajma, inlocuiti portia de alcool cu lapte de cocos sau suc de ananas
Castronul cu crema se ia apoi din bain-marie si se inglobeaza inauntru ciocolata alba topita. Se lasa sa se racoreasca putin si se inglobeaza frisca batuta.
Compozitia obtinuta se introduce in patru forme mici (clatite dinainte cu apa) si se introduce in congelator pentru cel putin 8 ore.
Se da in fiert vinul cu zahar si scortisoara. Se adauga visinele. Amidonul se amesteca cu apa. Se inglobeaza in compozitia de visine clocotinda, se lasa sa dea intr-un fiert si se ia de pe foc. Se introduce intr-un vas cu gheata (sau apa foarte rece) si se amesteca sosul pana se raceste.
Cu un cutit ascutit, se taie spirale din ciocolata alba sau mai rapid: se rade
Formele de parfait se plonjeaza in apa fierbinte. Se rastoarna fiecare parfait in cate o farfurie. Daca se incapataneaza sa iasa, treceti cu un cutit fierbinte pe marginile formei pentru a le desteleni )
Se aseaza de jur imprejur, decorativ, sosul de visine.
Pe parfait se presara ciocolata alba, rasa sau in spirale

| iuli5614 a răspuns:

PRAJITURA CU FANTA!
Pt. Blat :

6 oua
6 ling.zahar
100 ml ulei
6 ling. faina
1/2 praf de copt

Pt. Crema :
1 kg branza dulce
200 gr zahar
250 gr rama (cub)
750 ml suc Fanta
2 plicuri cu budinca de vanilie
2 ling zahar

Preparare:

Preparare blat:
6 galbenusuri, 6 linguri zahar, 100 ml ulei se freaca bine spuma. Albusul se bate spuma tare. Se adauga galbenusul frecat la albus treptat si punem 6 linguri de faina si 1/2 de praf de copt.

Turnam totul in tava in care am pus hartie de copt (sau folie de aluminiu), unsa bine cu un pic de rama sau ulei si il dam la cuptor. Dupa ce e copt (verificam cu o scobitoare ) il scoatem si il lasam sa raceasca.

Preparare crema:
Branza impreuna cu 200 gr zahar si 250 gr rama se freaca spuma.

Crema astfel obtinuta se intinde deasupra piscotului racit.
Cele 2 plicuri de budinca le amestecam cu 2 linguri de zahar si treptat adaugam la ele 750 ml suc Fanta, si se pune la fiert pana se ingroase. Compozitia astfel obtinuta se toarna asa calda peste blatul pe care am pus crema de branza. Se lasa la racit si se poate apoi servi.

Timp Preparare: nementionat
Complexitate: redusa
Am mancat si eu! E foarte buna!:X:*FUNDA?! PLS!