| mixxjim a întrebat:

Vreo reteta de chec, briose sau ceva asemanator dar fara ou stie cineva? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Am facut de cateva ori reteta asta de chec si e foarte bun: http://www.culinar.ro/......52/2/8791/
Se poate coace in orice tava ( cea lunga, ca de cozonac, cea mare a cuptorului sau in forme de briose ). Spor la treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrediente:
faina 1 cana si jumatate
zahar 1 cana
lapte,
aprox. 1 cana
ulei 1 cescuta
praf de copt 1 lingurita
zahar vanilat
cacao 1 lingura
nuca (optional)
+ Adauga la lista!
Preparare:
Toate aceste ingrediente se amesteca si compozitia se toarna intr-o tava de chec unsa cu ulei si tapetata cu faina.
P. S. A se pastra un pic din compozitie pentru. a se amesteca cu cacao.
Nuca se pune la sfarsit (pentru cine doreste).
Se lasa la cuptor la foc mediu pana se desprinde de pe margini (asta inseamna ca este gata).

| Infect a răspuns:

Poftim pofticioaso/pofticiosule

| estrella123 a răspuns:

Asta e si reteta mea

| dana2327 a răspuns:

Negresa de post!

| Marquise a răspuns:

Eu am găsit rețeta aceasta acum câteva zile și am încercat-o. E practică și simplă.
http://www.lauraadamache.ro/2010/08/muffins-fara-oua-dar-cu-ciocolata.html